Uważam, że modlitwa jest bardzo potrzebna w życiu człowieka. W końcu pozwala nam porozumieć się z Panem Bogiem.

Niektórych ludzi ciężko jest przekonać do modlitwy. Uważają, że jej nie potrzebują, że sami radzą sobie najlepiej, a powtarzanie znanych formułek jest… stratą czasu i nie ma większego sensu. Otóż okazuje się, że wcale nie musimy tego robić, jeśli nie chcemy. Rozmowa z Bogiem to nie tylko odmówienie znanej formułki modlitwy, ale też poświęcenie chwili z naszego dnia i opowiedzenie Bogu o tym, co nas dręczy i cieszy. Chwilę na taką formę rozmowy znajdziemy w drodze do szkoły, pracy, w oczekiwaniu na autobus, w kolejce do kasy...

Dlaczego więc warto się modlić?

Czujemy się lepiej

Ks. Tomasz Sroka zawsze mawiał, że każdy człowiek jest z natury religijny i potrzebuje modlitwy, żeby lepiej funkcjonować. Ciężko się z tym nie zgodzić, bowiem po rozmowie z Bogiem człowiek czuje się niezwykle lekko i nabiera chęci do działania. Nawet krótka rozmowa może zdziałać cuda.

Jeśli mamy okazję poczuć się lepiej dzięki modlitwie, to dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać? Spróbujcie sami i zobaczcie, jak bardzo modlitwa pomaga w tym, żeby czuć się lepiej samemu ze sobą.

Mamy świadomość, że możemy na kogoś liczyć

Zwracając się do Boga, mamy świadomość, że jest Ktoś, na kogo możemy liczyć. Ktoś, kto nam pomoże, gdy nadejdzie taka potrzeba i Ktoś, kto wysłucha naszych próśb. Dobrze jest mieć świadomość posiadania takiego Przyjaciela, który nigdy nie przestanie słuchać tego, co do Niego mówimy. Bóg jest nie tylko naszym Ojcem, ale również właśnie przyjacielem. Traktujmy Go więc jak bliską sercu Osobę i nie odrzucajmy Go.

Modlitwa przyda nam się w szczególności, kiedy czujemy się samotni. Kiedy czujemy, że wszyscy się od nas odwrócili i zostaliśmy zdani tylko na siebie.

Nasze prośby mogą zostać wysłuchane

Pan Bóg potrafi nie tylko słuchać tego, co do Niego mówimy, ale również działać. Znam wiele sytuacji, w których modlitwy pomogły rozwiązać wiele spraw, które wydawały się nie do rozwiązania. Znam wiele osób, którym pomógł Pan Bóg i które podnosiły się nawet z samego dna. Wiele chorób zostało uleczonych, wiele osób uzdrowionych, a wszystko to za sprawą modlitwy, czyli po prostu rozmowy z Bogiem.

Możemy komuś pomóc

Tak jak napisałam wyżej, modlitwa może pomóc w wielu sprawach. Modląc się za kogoś, możemy komuś pomóc. Jeśli mamy w swoim otoczeniu osoby, które poważnie zachorowały, albo nie radzą sobie z problemami i życiem, może warto pomyśleć o modlitwie? To bardzo miłe z naszej strony, kiedy jesteśmy w stanie prosić Boga o pomoc dla naszych bliskich osób.

Szczególnie warto modlić się o dusze czyśćcowe. Pamiętajmy, że one same nie mogą sobie pomóc. Nasza modlitwa za nie naprawdę wiele daje.

Jeśli potrzebujmy pomocy bliskich – wracamy się do nich. A jeśli natomiast potrzebujemy pomocy Boga – zwróćmy się do Niego. On istnieje i nas słucha.

/JK/

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter