Przeprowadzona w uroczystość Bożego Ciała, w kilku miejscowościach powiatu cieszyńskiego akcja rejestracji dawców komórek macierzystych - przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

„Pomóż Markowi i innym”- to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Śląsku Cieszyńskim zorganizowane przez fundację DKMS, które miało tak duży odzew społeczny. Dzięki determinacji pomysłodawców i nagłośnieniu akcji w trzech punktach usytuowanych w: Cieszynie, Skoczowie oraz Kończycach Małych zarejestrowało się łącznie 668 osób.

To szansa na uratowanie życia nie tylko Markowi Kamieńskiemu, któremu dedykowano akcję, ale również dedykowana innym osobom cierpiącym na białaczkę - dla nich przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy może być jedyną szansą na powrót do zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje osobisty udział w akcji i obecność na Rynku w Cieszynie Marka Kamieńskiego, mimo choroby jego pozytywna postawa dodatkowo motywował do działania mieszkańców.

Marek- 32 letni mieszkaniec Puńcowa o tym, że zachorował na białaczkę mielomonocytową dowiedział się blisko pół roku temu. W kraju zarejestrowanych jest w bazie blisko 1 250 000 potencjalnych dawców szpiku. Mimo tego, że Polska przoduje obecnie w statystykach w Europie, póki co nie udało się znaleźć potencjalnego bliźniaka genetycznego dla Marka, dlatego w organizację czwartkowej akcji zaangażowali się jego przyjaciele i rodzina.

- Znamy się 28 lat z osiedla i traktuję Marka jak brata. Wszyscy trzymamy się zawsze razem, dlatego każdy z nas uznał, że trzeba Markowi pomóc - przyznaje Paweł Podlak, przyjaciel i współorganizator akcji.

Ci, którzy nie zdążyli w czwartek zgłosić się do punktów lub nadal zastanawiają się nad zostaniem potencjalnym dawcą przypominamy, iż rejestracji można dokonywać nadal zamawiając pakiet rejestracyjny poprzez stronę internetową fundacji.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Cieszyna, Ryszard Macura.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter