Wakacje… Z czym się kojarzą? Z podróżami – tymi dalekimi i zupełnie bliskimi. Tak czy inaczej dla wielu z nas to czas, gdy trudno usiedzieć w miejscu. Bez wątpienia to świetny moment, żeby zajrzeć do Cieszyna.

A okazji z pewnością nie zabraknie. Już zapraszamy na otwarcie wystawy: „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”. 

Warto odwiedzać Cieszyn, mimo że dojazd bywa kłopotliwy. Trwa budowa nowego dworca oraz zintegrowanego węzła przesiadkowego. Tak poważna inwestycja powoduje utrudnienia dla podróżnych i mieszkańców, którzy muszą korzystać z tymczasowych przystanków komunikacji międzymiastowej. Ten główny, czyli początkowy i końcowy dla większości linii, znajduje się w pobliżu Zamku Cieszyn, na ul. Dojazdowej. – Nie mogliśmy się nim nie zaopiekować. W tym miejscu i kilku innych punktach Cieszyna pojawiły się charakterystyczne, pomarańczowe tablice informujące o zmianach i pomagające podróżnym odnaleźć się w tej sytuacji. Będą kolejne. Chcemy, żeby na Przystanku Głównym wkrótce pojawił się zintegrowany rozkład jazdy, który na pewno przyda się podróżnym. Ale jego sensowne zaprojektowanie wymaga jeszcze pracy i czasu – wyjaśnia Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Ułatwieniem dla wielu osób będzie dostęp do darmowego wi-fi w obrębie tymczasowego przystanku.

Przystanek pamięci
W przestrzeni tymczasowego przystanku na ul. Dojazdowej można zaobserwować kolejne zmiany. Jedną z nich jest pomysł wykorzystania przystankowej wiaty do przypomnienia postaci Łucji Marii Monné, nauczycielki gimnastyki, propagatorki zdrowego trybu życia i współzałożycielki schroniska dla zwierząt w Cieszynie. Graficzną oprawę stworzyła cieszyńska projektantka Alicja Woźnikowska-Woźniak.

Przystanek zachęca do odwiedzania Uliczki Cieszyńskich Kobiet na Wzgórzu Zamkowym. Kolejnym pomysłem są siedziska z palet i inne elementy z odzysku. – Zależy nam, żeby możliwie poprawiać doświadczenie korzystania z przystanku, ale staramy się nie stosować kosztownych rozwiązań. Tym bardziej, że są one tymczasowe – podkreśla dyrektor Zamku - Za nami też pierwszy etap przeprowadzania ankiet wśród podróżnych, czym zajmują się studenci Wyższej Szkoły Biznesu. Kolejną ich turę, na dużo większą skalę, zaplanowano na jesień. Zdobytą w ten sposób wiedzę zamierzamy wykorzystać w działaniach związanych z budową nowego dworca w Cieszynie – projektowania nie tyko jego wyposażenia, ale jak najlepszego przygotowania usług dla pasażerów. Mamy taką szansę, dzięki projektowi „Human Cities. Challenging the City Scale 2014-2018”, w którym uczestniczy Zamek Cieszyn. Zachęcamy też do odwiedzania Przystanku Cieszyn w sieci (facebook.com/PrzystanekCieszyn). Chcemy, żeby miejsce to służyło wymianie opinii, prezentacji dobrych przykładów, zbieraniu pomysłów – po to, by do Cieszyna podróżowało się coraz lepiej. Spróbujmy! Wszyscy jesteśmy w drodze. Wierzymy, że przystanek łączy!


ekipa Zamku Cieszyn

Fot.: Jeden z przystanków przypomina postać Łucji Marii Monné. Projekt stworzyła cieszyńska graficzka i ilustratorka Alicja Woźnikowska-Woźniak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter