W niedzielę 10 września mieszkańcy Skoczowa i goście świętowali tegoroczne święto plonów. W barwnym korowodzie dożynkowym, jaki przejechał ulicami śródmieścia wzięli udział nie tylko rolnicy z dziesięciu sołectw Skoczowa, ale również przedstawiciele gospodarstw z całego powiatu cieszyńskiego. W ubiegłym roku Istebna, a teraz Skoczów był gospodarzem tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek Ekumenicznych, które rozpoczęto Mszą św dziękczynną w Kościele Rzymskokatolickim św. Ap. Piotra i Pawła.

Za tegoroczne zbiory wraz z rolnikami dziękowali Bogu przedstawiciele władz powiatu, miasta oraz parlamentu. Następnie uroczystości przeniosły się na skoczowski rynek, gdzie Zespół Regionalny „Strumień” zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy, który poprzedziła wspólna modlitwa i błogosławieństwo duchownych. Zgodnie ze zwyczajem gospodarze dożynek przekazali chleb wypiekany ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw na ręce samorządowców.

Gazdami tegorocznego święta plonów byli państwo Urszula i Maciej Bieńkowie z Ochab prowadzący blisko 150 hektarowe gospodarstwo, na ich ręce Starosta Powiatu Janusz Król złożył podziękowania za zaangażowanie i trud ich pracy.

- Dziękuję rolnikom za ich trud, za ich pracę, za to, że gospodarują i rozwijają swoje gospodarstwa dbając o nas i wytwarzając zdrową, ekologiczną żywność. Ta praca jest nadal trudna i obarczona dużym ryzykiem... - mówił starosta, jednocześnie zaznaczając, że tegoroczny rok trzeba uznać za dość trudny - Dożynki to okazja by podziękować tym wszystkim, którzy mieszkają na wsi, którzy tworzą tę wiejską społeczność. 

Foto i tekst Krzysztof Telma


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter