W ramach XVII edycji "Skarbów z cieszyńskiej trówły", w Rotundzie św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie zabrzmiała muzyka ludowa. W tym jednym z najstarszym obiektów sakralnych w Polsce, odprawiono (w niedzielę 24.09) Mszę świętą z udziałem kapeli góralskiej.

Niecodzienna Eucharystia, którą celebrował znany ze swych góralskich korzeni ks. Bartosz Łacek z parafii pw. św. Marii Magdaleny, mimo niewielkiej przestrzeni zgromadziła wielu wiernych oraz miłośników tradycji I folkloru. To była dość niezwykła okazja, gdyż w romańskiej świątyni z XI wieku Eucharystię sprawuję się zaledwie kilka razy w roku.

- Cieszymy się, że jak co roku goście tak licznie przyszli i myślę, że jak co roku odkrywając te skarby w trówle, znajdują to czego się spodziewali, ale może też zachwycają się tym, czego się nie spodziewali...  Naszym zadaniem jest to, żeby ludzie wiedzieli co to dziedzictwo i tradycja. To bardzo szerokie pojęcie, jednak w trówle musi się mieścić wszystko, co dla ludzi jest ważne i ciekawe, ale też i to o czym już zapomnieli, albo niespecjalnie doceniali - wyjaśnia Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn i współorganizator wydarzenia.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter