11 października,  w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Inauguracyjny, w ramach XXVIII Międzynarodowej Dekady Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.  

Przed publicznością wystąpił zespół "Coustic Quartet" -  kwartet smyczkowy tworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który na swoim koncie ma m.in. liczne występy na festiwalach muzyki klasycznej. Kwartet wystąpił w składzie: Mateusz Moś – skrzypce, Marcin Sidor – skrzypce, Ewa Sidor – altówka, Mateusz Mańka – wiolonczela. Muzycy wykonali jeden z najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej, znanego i cenionego kompozytora A. Vivaldiego, mianowicie temat „Jesień” z cyklu „Cztery Pory Roku”. Na koncercie można było usłyszeć takie perełki muzyki klasycznej jak: Diverimento D-dur mistrza muzyki klasycznej W. A. Mozarta. Poniżej oficjalny program muzyczny kwartetu:

1. G. F. Haendel – J. Halvorsen – Passacaglia g-moll na skrzypce i wiolonczelę
2. A. Vivaldi – „Jesień” z cyklu „Cztery Pory Roku”
3. W. A. Mozart – Divertimento D-dur
4. Suita Walców (zaaranżowana przez Kamila Pawłowskiego zawiera najsłynniejsze walce Szostakowicza, Chaczaturiana, Kreislera, Chopina, Kilara oraz Czajkowskiego)
5. F. Chopin – Nokturn Es-dur (arr. na kwartet Kamil Pawłowski)
6. Suita Polek – (arr. Kamil Pawłowski zawiera polki J. Straussa oraz D. Szostakowicza)

Trwająca blisko dziesięć dni uczta muzyczna, składająca się z cyklu koncertów z udziałem czołowych polskich i zagranicznych artystów, orkiestr, chórów i zespołów kameralnych - już na stałe wpisała się w kalendarium, najważniejszych imprez muzycznych w Cieszynie i w kalendarium, ważnych imprez muzycznych województwa śląskiego, wzbogacając jego życie koncertowe i muzyczne. Bogaty repertuar, znany przede wszystkim ze swojej różnorodności - z udziałem polskich i zagranicznych zespołów, oraz wybitnych muzyków - co roku przyciąga liczną publiczność na koncerty, które przez kilka dni odbywają się po obu stronach Olzy - w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie.

Kolejne koncerty odbędą się kolejno w Czeskim Cieszynie m.in. w Ewangelickim kościele Na Rozvoji, oraz w Ewangelickim kościele Na Nivach. Z kolei, w Cieszynie najbliższy koncert będzie miał miejsce 16 października, o godz. 19:00 w kościele pw. św. Elżbiety.  Przed publicznością wystąpi znana i ceniona w naszym regionie Estrada Ludowa „Czantoria”, która zaprezentuje swój program muzyczny pt. "Klasycznie i… ludowo."

Gorąco zachęcamy do śledzenia tegorocznego programu i udziału w koncertach! Zapraszamy do zapoznania się z ramowym programem tegorocznej imprezy na stronie Cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy", który jest organizatorem wydarzenia: http://www.domnarodowy.pl/wydarzenie/xviii-miedzynarodowa-dekada-muzyki-organowej-choralnej-i-kameralnej/Tekst i foto: Patryk Staroń


  

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter