Było medycznie i muzycznie, oczywiście ze szczyptą żartu i dawką śmiechu, a co najważniejsze w towarzystwie osób, które otwierają zimową porą – gorące serca dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. A wszystko za sprawą wyjątkowego koncertu charytatywnego o znaczącej nazwie „Dla serc z serca”.

W roku 2010 po raz pierwszy na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zabrzmiało wydarzenie, które choć miało stać się jednorazowym – zapisało się w kalendarzu  wydarzeń już na stałe, wzbudzając wiele sympatii i pozytywnych ocen. Od samego początku przyświecał mu jeden cel i jedno hasło – serce. Kluczem do serca miał być program artystyczny, na który składały się piosenki, skecze, fragmenty poezji, taniec. I tak już pozostało. Może tylko następne lata dodawały kolejne scenariusze, pojawiły się nowe formy przekazu, motywy muzyczne, a na widowni zasiadali kolejni goście.

W tym roku koncert charytatywny organizowany przez społeczność szkolną I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Cieszynie zabrzmiał już po raz siódmy. Towarzyszyły mu, jak zwykle chwile wzruszenia. Jedną z nich było wspomnienie profesora Zbigniewa Religi, który wśród wielu pięknych utworów szczególnie upodobał sobie piosenkę „Wonderful world” w wykonaniu Louisa Amstronga.

1 grudnia na ręce Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, wraz ze słowami „wierzmy głęboko, że świat jest cudowny dzięki naszej wierze, pracy i dzięki naszym marzeniom" trafiła płyta "Cudowny świat" dedykowana pamięci profesora Zbigniewa Religi, mająca na celu wsparcie projektu „Z Sercem dla Serca".

Tego dnia wśród publiczności zasiedli wspierając inicjatywę między innymi: Ryszard Macura – Burmistrz Miasta Cieszyna, Maria Cieślar- Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego, Ludwik Kuboszek – Przewodniczący Rady Powiatu, Lilla Salachna-Brzoza – Członek Powiatu Cieszyńskiego. Tego dnia nie mogło zabraknąć również osób reprezentujących Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

- Koncerty I Liceum im. A. Osuchowskiego grane były na scenie cieszyńskiego teatru wiele razy. Dla tak wyjątkowych odbiorców gramy już po raz siódmy – mówiła, witając zebranych gości Jolanta Dawidowicz-Macura, Dyrektor I LO – … podobno liczba siedem według Starożytnego Bliskiego Wschodu i ludzi tam żyjących stanowi symbol doskonałości i nieskończoności, bo… w sposób nieskończony chcemy dziękować za to, że tak wielu ludzi kiedyś oddało swoje umysły i i precyzyjne dłonie w służbę człowiekowi potrzebującemu, choremu. Człowiekowi, który z nadzieją wypatruje światła. Światła, które prowadzi do radości i smaków życia.

W tym roku uczniowie i nauczyciele stanęli na deskach teatru, by pokazać światu, jak tka się kobierce codzienności i jak zbiera się okruchy zamieniając je na radość. Radość, która daje siłę wspólnoty różnorodnych ludzi, talentów, które zatupią i zabrzmią, zostaną wypowiedziane oraz tych, których tym razem nie widać, bo ukryły się za ścianami, po cichu przygotowując koncert.

- Bardzo cieszymy się, że nieustanni obdarzacie zaufaniem nas, i to, co robimy w ramach działalności Fundacji – podkreślał prof. Piotr Wilczek.Fundacja to tylko trzy pracownie. Pracownia sztucznego serca, w której trwają badania nad konstruowaniem, wdrażaniem i stosowaniem klinicznym polskich protez serca, dla rozwoju: - rodziny mechanicznych protez serca, jako wsparcia stosowanych obecnie, tradycyjnych metod leczenia niewydolności serca, począwszy od systemu wspomagania pozaustrojowego, poprzez wirowe pompy częściowo wszczepialne do protezy całkowicie implantowanej; - systemu wspomagania serca dla dzieci.

To Pracownia Biocybernetyki – miejsce wstępnej weryfikacji wytworzonych produktów oraz badań sondażowych penetrujących nowe kierunku rozwoju bioinżynierii i kardiochirurgii. I Pracownia Bioinżynierii, w której przeprowadza się nowe metody przygotowania zastawek biologicznych.

Choć nieobecny na spotkaniu dr Jan Sarna Dyrektor Generalny Fundacji to jednak towarzyszący myślą - złożył na ręce Dyrektor Liceum specjalny list, w którym wyraził wdzięczność i podziękowania za podtrzymywanie tradycji, jaką stała się organizacja koncertu charytatywnego „Dla serc z serca”, z którego dochód przeznaczony jest na wsparcie prac naukowo-badawczych Fundacji.

„Mam głębokie przekonanie, że dzięki temu przedsięwzięciu zyskują wszyscy. Dla nas to cenna pomoc w realizacji celów statutowych i misji Fundacji. Dla uczniów ważna nauka pomagania, zaś razem mamy możliwość uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu. Jesteśmy wdzięczni wszystkich osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wspaniałego koncertu i jeszcze raz pięknie dziękujemy” - czytamy w liście. 

A co na to sami uczniowie?

– To dla Was gramy ten koncert, by naszą małą cegiełką wesprzeć wielkie dzieło – mówią zgodnie.
Tekst i fot: Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Fot. K. Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter