Blisko pięćdziesięciu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Cieszynie spędziło andrzejkowy wieczór w Zespole Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera w Cieszynie. Spotkanie pełne radości, konkurencji, a przede wszystkim dobrego humoru dopełniła wspólna zabawa przy nucie góralskiej muzyki. To pierwsze spotkanie zorganizowane wspólnie przez ZST i DPS, dzięki zawiązanemu w placówce szkolnemu klubowi wolontariatu.

Jak podkreśla Bożena Cholewa, dyrektor ZST w Cieszynie, do takiej formy nawiązania współpracy zainspirował ich ks. Marcin Wróbel - wikariusz z Parafii św. Jerzego w Cieszynie, który tego wieczoru poprowadził wspólną zabawę. - Ksiądz Marcin zaraził nas pomysłem, a w organizację włączyli się zarówno nauczyciele i uczniowie - podkreślała z uśmiechem.

- To bardzo cenna inicjatywa, ponieważ stanowimy reprezentantów dwóch różnych środowisk. Możemy wzajemnie uczyć się od siebie, możemy dzielić się swoim zapałem i entuzjazmem - wyjaśnia Jolanta Kłusek, dyrektor DPS Konwentu Bonifratrów w Cieszynie.

Placówka opiekuje się ponad setką pensjonariuszy z upośledzeniem umysłowym. To mężczyźni w różnym wieku, dlatego opieka nad nimi stanowi spore wyzwanie i wymaga indywidualnego spojrzenia. Właśnie takie spotkania otwierają ich na świat zewnętrzny i mogą tylko przynieść wymierne korzyści. - Idziemy w tym kierunku, żeby naszych mieszkańców integrować ze środowiskiem zewnętrznym, aby wychodzić do społeczności lokalnej i żeby uczyć przezwyciężania własnych ograniczeń - nadmienia Jolanta Kłusek.

Aby umocnić dalszą współpracę w planach są już kolejne spotkania, to najbliższe zaplanowano w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem młodzież będzie gościć w placówce DPS Konwentu Bonifratrów, gdzie wspólnie z pracownikami placówki wystawią jasełka.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter