Tego wydarzenia nie mogłoby zabraknąć nad Olzą. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej po raz kolejny wstawił niezwykłe widowisko muzyczno-taneczne „Nad Betlejem”. Wydarzenie wystawiane od dziesięciu lat w okresie noworocznym, tradycyjnie powraca co dwa lata na deski Teatru im. A. Mickiewicza, by przedstawić widzom scenę Bożego Narodzenia okraszoną naszym rodzimym folklorem, bogactwem strojów, a także najpiękniejszymi z polskich kolęd.

Przez kolejne trzy dni ponad 190 wykonawców, w tym dwie grupy dziecięce, dorosła grupa taneczna, Chór Jubileuszowy, a także kapela młodzieżowa oraz orkiestra pod batutą Piotra Gruchela prezentowały swoje zdolności artystyczne wypełniając scenę tańcem, kolędami i pastorałkami osadzonymi w scenerii Beskidów. Choć zespół występował na scenie zaledwie przez trzy dni, przygotowania do przedstawienia trwały już od wielu miesięcy. Zespół za każdym razem stara się coś zmieniać, by zaskoczyć po raz kolejny widza.

- W tym roku bardzo odmłodziliśmy skład taneczny.  Jest więcej wykonawców, częściowo zmieniliśmy również stroje i muzykę. Przygotowania do jasełek zaczynamy od września. To jest kilkadziesiąt, o ile nawet nie kilkaset godzin przygotowań ciężkiej pracy wszystkich grup - zaznacza Karolina Małysz-Tulec, dyrektor i opiekun ZPiTZC.

Mimo, iż w czasie widowiska dominuje folklor Beskidów, tancerze prezentują również kulturę ludową z innych regionów Polski. - Wychodzimy z założenia, że nie może zabraknąć naszego regionu i on powinien być w głównej mierze pielęgnowany, czyli Ziemia Cieszyńska i region Beskidu Śląskiego, ale jest także przedstawionych w różnych strojach i w różnych odsłonach dwanaście regionów Polski - wyjaśnia Karolina Małysz-Tulec.

Tegoroczne przedstawienie „Zespolaki” dedykowali 7- letniemu bohaterowi, który dzielnie znosi walkę z białaczką. W czasie przerwy zbierali datki na dalsze leczenie chłopca.


Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter