Nie ma chyba częściej używanego ostatnio słowa. Wszyscy mamy wrażenie, że żyjemy w czasach przełomu i przesilenia. A przecież konflikty towarzyszą nam od urodzenia. Jak je wykorzystać, by były twórczą siłą? Zamek Cieszyn zaprosił na symboliczne, 13. Urodziny Zamku, by rozmawiać i uczyć się jak wykorzystywać konflikty, by stały się twórczą siłą.  

O konflikcie widzianym z różnych perspektyw – w debacie głównej – rozmawiali sędzia Jarosław Gwizdak, architekt Paweł Jaworski, ekonomista Rafał Kołodziej, dendrolog Piotr Tyszko-Chmielowiec, psycholog Monika Klonowska oraz Anne Stenros, Chief Design Officer miasta Helsinki. Dyskusję poprowadziła Agata Urbanik z Fundacji Pole Dialogu. – Konflikt rodzi więzi, budzi zaufanie do ludzi,  z którymi przeszło się przez trudne chwile – usłyszeli urodzinowi goście, przysłuchujący się tej rozmowie. Słowo podsumowania wygłosił prof. Tadeusz Sławek, literaturoznawca, eseista, poeta, tłumacz, współpracujący m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”.  Urodzinowi goście mieli okazję nie tylko słuchać, pytać i dyskutować na temat konfliktu i jego związków z dizajnem. Uczestnicy debaty poprowadzili także warsztaty, podczas których dzielili się wskazówkami i narzędziami pomagającymi radzić sobie w konfliktowych sytuacjach. 

Zmiana zaczyna się od człowieka

– Znam swoje miejsce na Ziemi, ale mam świadomość, że mogę dużo zmienić. Każda zmiana zaczyna się od konkretnego człowieka, który wpływa na kolejne osoby – mówiła podczas wykładu Anne Stenros, Chief Design Officer miasta Helsinki. Ale zdradziła też metodę aktorki Emmy Thompson jak radzić sobie z trudnymi rozmówcami i słownymi atakami. Z kolei Monica Biagioli z London College of Communication, poświęciła swoje wystąpienie zinom jako niezależnej formie wyrażania głosu „od podstaw”, którą można wykorzystywać w procesie rozwiązywania konfliktów. Poprowadziła także warsztaty tworzenia zinów.  Gośćmi Urodzin byli zamkowi partnerzy europejskiego projektu „Human Cities. Challenging the City Scale”, któremu przyświeca cel, by wspólne przestrzenie miejskie stawały  się coraz bardziej przyjazne i otwarte na potrzeby swoich mieszkańców. Przedstawiciele takich miast jak: Belgrad, Bilbao, Bruksela, Graz, Helsinki, Lubljana, Londyn, Mediolan, Saint-Etienne oraz Tallin wzięli udział w warsztatach, otwarciu wystaw oraz debacie.  

Wykorzystanie śmiechu w sytuacjach konfliktowych

Trudno już wyobrazić sobie urodziny bez kolejnej edycji przeglądu „Graduation Projects”.  W Cieszynie została otwarta wystawa prezentująca prace dyplomowe – w dwóch kategoriach grafiki użytkowej i wzornictwa – absolwentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.  Wystawa trwa do 11 marca. A że zimowe spotkanie w Cieszynie to nie tylko okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń, ale także czas na łapanie oddechu.  W programie znalazły się m.in. joga śmiechu, czyli warsztaty wykorzystania śmiechu w sytuacjach konfliktowych oraz warsztaty kulinarne dla rodzin: Kuchnia pokoju i pokoleń.  Nie zabrakło też muzycznego akcentu – spotkanie uświetnił koncert „Nowe inspiracje” Katarzyny Brody-Firli, Michała Esz Szerląga, Waldemara Kernera, Arkadiusza Tanistra i Marcina Wuwera.  

Zamek Cieszyn
fot. BSK

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter