Stypendia sportowe na 2018 r.

28 lutego 2018 r. Burmistrz Miasta Cieszyna przyznał 24 stypendia sportowe zawodnikom, którzy w 2017 r. osiągnęli wysokie wyniki sportowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się zawodnicy, którzy zmagali się na arenach międzynarodowych, a są to:

  • Janusz Rokicki, który zajął 3 miejsce w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce Osób Niepełnosprawnych w Londynie;
  • Katarzyna Słomka, który zajęła 9 miejsce w rzucie maczugą w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce Osób Niepełnosprawnych w Londynie;
  • Mateusz Ligocki, który zajął 12 miejsce w Mistrzostwach Świata Seniorów w Snowboardzie w konkurencji SBX w Sierra Nevada;
  • Małgorzata Błaszczyk, która zajęła 5 miejsce w Mistrzostwach Świata Młodzieżowców w Ju-Jitsu kat. - 49 kg fighting w Atenach oraz 3 miejsce w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców w Ju - Jitsu kat. - 49 kg fighting w Bukareszcie;
  • Sebastian Macura, który zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Europy Downhill w Sestrola;
  • Zuzanna Pasterny, która zajęła 2 miejsce w XXXI Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin – kat. -60 kg kumite indywidualne juniorek w Świnoujściu.
Wśród stypendystów, którzy osiągnęli wysokie wyniki na arenie krajowej, największe grono stanowią lekkoatletki z Miejskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „SZS” Cieszyn:
  • Justyna Guzik, która została powołana do zaplecza kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki;
  • Wiktoria Mołdrzyk, która została powołana do zaplecza kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki;
  • Katarzyna Cieślar, która zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Polski U – 20 w lekkiej atletyce – sztafeta 4 x 100 m i 4 x 400 m w Toruniu;
  • Noemi Cieślar, która zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Polski U – 20 w lekkiej atletyce – sztafeta 4 x 100 m i 4 x 400 m w Toruniu;
  • Justyna Zwias, która zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Polski U – 20 w lekkiej atletyce – sztafeta 4 x 100 m i 4 x 400 m w Toruniu;
  • Małgorzata Zamora, która zajęła 3 miejsce w Mistrzostwach Polski U – 20 w lekkiej atletyce – sztafeta 4 x 100 m i 4 x 400 m w Toruniu.
Liczną grupę zawodników z bardzo dobrymi wynikami stanowią snowboardziści Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Freestyle Sports Union:

  • Natalia Miś, która zajęła 1 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Małopolska 2017 – konkurencja olimpijska Slope Style w Zakopanem;
  • Szymon Niemczyk, który zajął 4 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Małopolska 2017 – konkurencja olimpijska Snowboard cross w Jurgowie oraz 4 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Małopolska 2017 – konkurencja olimpijska Big Air w Zakopanem;
  • Kacper Repetowski, który zajął 5 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Małopolska 2017 – konkurencja olimpijska Big Air w Zakopanem;
  • Michał Tadel, który zajął 5 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Małopolska 2017 – konkurencja olimpijska Big Air w Zakopanem.
Oprócz Janusz Rokickiego i Katarzyny Słomki wśród nagrodzonych znaleźli się zawodnicy niepełnosprawni, reprezentujący Integracyjny Klub Sportowy Cieszyn:
  • Kamil Fałek, który zajął 2 miejsce w Mistrzostwach Polski w rzucie dyskiem w kategorii F55 w Białymstoku;
  • Piotr Cieślik, który zajął 3 miejsce w Mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą w kategorii F33 w Białymstoku;
  • Beata Świderska, która zajęła 3 miejsce w rzucie dyskiem w Mistrzostwach Polski w kategorii F33 w Białymstoku;
  • Bartosz Bierowiec, który zajął 3 miejsce w biegach narciarskich w Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Narciarstwie Biegowym – bieg na 5 km stylem dowolnym w kategorii osób stojących w Obidowie.
Grono stypendystów zasilili także karatecy z Klubu Sportowego SHINDO Cieszyn:

  • Klaudia Szymańska, która została powołana do kadry narodowej Polski Polskiego Związku Karate;
  • Łukasz Polak, który zajął 5 miejsce w Mistrzostwach Polski WKF juniorów, juniorów młodszych, młodzieżowców – kat. kumite indywidualne +68 kg U – 21 w Pleszewie.
Stypendia otrzymali także zawodnicy, którzy osiągnęli dobre wyniki w Ju-Jitsu oraz tenisie ziemnym, a są to:

  • Mateusz Herrmann, który zajął 1 miejsce w Mistrzostwach Polski w Ju-Jitsu w Mysłowicach;
  • Jakub Grzegorczyk, który zajął 1 miejsce w Halowych Drużynowych Mistrzostwach Polski w Tenisie Ziemnym w Bydgoszczy oraz 3 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Tensiie Ziemnym w Ustroniu.
Stypendia za wysokie wyniki sportowe przydzielane są raz w roku, zarówno zawodnikom zrzeszonym jak i zawodnikom - mieszkańcom Cieszyna niezrzeszonym w cieszyńskich klubach sportowych. Nowa uchwała Rady Miejskiej Cieszyna z dn. 26 października 2017 roku, daje również możliwość przyznania przez Burmistrza stypendium celowego związanego z wyjazdem na sportową imprezę międzynarodową typu Mistrzostwa Świata i Europy, Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie. Na stypendia sportowe w budżecie Cieszyna na rok bieżący zostało zaplanowane 55 tys. złotych. Oprócz stypendiów przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia Miasta Cieszyna za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym i za osiągnięcia w działalności sportowej w roku 2017. Wnioski o ich przyznanie można było składać do dnia 31.01.2018 r.

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter