Żony, matki, córki, studentki, właścicielki firm, działaczki polityczne, aktywistki społeczne, obywatelki… Cechowała je odwaga i nowatorskie myślenie. Podejmowały rewolucyjne wyzwania, nie wahały się zabierać głos, kreowały nową rzeczywistość i wyprzedzały epokę. Zapraszamy na spotkanie z kobietami związanymi ze Śląskiem Cieszyńskim, które budowały codzienność Niepodległej.

„Uczestnictwo kobiet, nawet tak nietuzinkowych postaci, w historii pomijano, ich los sytuuje się często na peryferiach opisu dziejów. Kobiece doświadczenie rzuca jednak ciekawe światło na naszą przeszłość, bo historie kobiet nie dotyczą tylko ich samych, są opowieściami o naszym mieście, instytucjach, miejscach, wydarzeniach” – Władysława Magiera, autorka koncepcji wystawy „Obywatelki. Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej”

Zapraszamy na otwarcie wystawy oraz towarzyszące jej wydarzenia:

14.03.2018, godz. 16.00
wernisaż wystawy / budynek A, Zamek Cieszyn
wystawa czynna codziennie w godz. 10.00–17.00

17.03 i 14.04.2018, godz. 15.00
śladami kobiet zasłużonych dla Niepodległej – spacer po Cieszynie z Władysławą Magierą, historykiem, przewodnikiem, autorką tomów „Cieszyński Szlak Kobiet” / zbiórka: pomnik Ślązaczki, czas trwania: ok. 2 godziny
Informacje: 33 851 08 21 wew. 14 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22.04.2018
odsłonięcie lamp Doroty Kłuszyńskiej i Marii Sojkowej / Uliczka Cieszyńskich Kobiet na Wzgórzu Zamkowym


Ze wstępu do wystawy:
Obywatelki
Kobiety Śląska Cieszyńskiego dla Niepodległej

Bohaterki wystawy i moich opowieści zajmowały się różnymi dziedzinami – od polityki i działalności charytatywnej, po pracę zawodową i rzemiosł, były przykładnymi matkami i żonami, a jednak kreowały nową rzeczywistość i wyprzedzały epokę. Często podejmowały wręcz rewolucyjne wyzwania, miały odwagę zabierać głos, wszystkie tworzyły nowe wartości. Cechowała je odwaga i nowatorskie myślenie.

Uczestnictwo kobiet, nawet tak nietuzinkowych postaci, w historii pomijano, ich los sytuuje się często na peryferiach opisu dziejów. Kobiece doświadczenie rzuca jednak ciekawe światło na naszą przeszłość, bo historie kobiet nie dotyczą tylko ich samych, są opowieściami o naszym mieście, instytucjach, miejscach, wydarzeniach. Ich działalność społeczna, kulturalna, polityczna, gospodarcza wiele mnie nauczyła, mimo upływu lat nadal może być wzorem nie tylko dla kobiet, które chcą ogrywać wyjątkowe role, ale i dla tych, które chcą dobrze żyć.

Biografie bohaterek wystawy zafascynowały mnie i mam nadzieję, że ich historie spodobają się także Państwu, dostarczą materiału do przemyśleń i zainspirują do szukania własnych, wyjątkowych przodkiń. Zapraszam na spotkanie z wyjątkowymi kobietami.

Władysława Magiera, historyk, autorka cyklu „Cieszyński Szlak Kobiet”, współinicjatorka stworzenia Uliczki Cieszyńskich Kobiet.

Wystawa zaprasza do poznania niezwykłych i godnych podziwu kobiet, które nie tyle wypełniały swoje społeczne role, ale same je pisały. Trzeba pamiętać, że sto lat temu zdobycie wyższego wykształcenia, prowadzenie własnej firmy, a nawet realizacja pasji i godzenie tego wszystkiego z życiem rodzinnym było niewyobrażalnie trudniejsze niż dziś.  A przecież teraz też nie jest łatwo.

Wszystkie musiały wykazać się odwagą, by przełamywać stereotypy, przecierać szlaki, nie tylko dla siebie, ale dla swoich córek i wnuczek. Choć nie walczyły na pierwszej linii frontu, były zaangażowane w działalność narodową i patriotyczną. Świadome obywatelskich obowiązków walczyły o prawa kobiet do równego i godnego traktowania, w rodzinie, miejscu pracy i w polityce.

Jak pisała Dorota Kłuszyńska: „Do utrzymania ludzkości, państwa, kraju, gminy, niezbędną jest kobieta na równi z mężczyzną”. Kobiety są bliskie życiu, we wszystkich jego przejawach – od codzienności rzeczy małych po wielkie idee. Te warte są poświęcenia, gdy mogą przynieść realną poprawę warunków życia. Bohaterki wystawy angażowały się więc w działania społeczne, edukacyjne, charytatywne, kulturalne, religijne, a nawet biznesowe.  Dzieliły się czasem, wiedzą, majątkiem – w ten sposób budując lokalną społeczność. Na tym polegała i wciąż polega rola obywatelek!

Wystawa gości w Zamku Cieszyn jedynie do 22 kwietnia, ale codziennie zapraszamy na Uliczkę Cieszyńskich Kobiet. Każdej postaci poświęcona jest symboliczna lampa, bo kobiety te rozświetlały - wtedy, ale i dziś - codzienność i niecodzienność Śląska Cieszyńskiego.

Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter