Nakładem 200 egzemplarzy ukazał się nowy „Pamiętnik Cieszyński” wydany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Cieszynie. Publikacja pojawiła się na Śląsku Cieszyńskim dzięki wsparciu Miasta Cieszyn oraz Starostwa Powiatowego i jest jednym z nielicznych czasopism naukowych, kierowanych zarówno do zawodowych historyków, jak i miłośników dziejów Śląska Cieszyńskiego.

13 kwietnia w sali konferencyjnej Oranżerii Zamku Cieszyn odbyło się spotkanie promujące 22 tom, w którym uczestniczyli pasjonaci historii, historycy oraz współautorzy zawartych w nim tekstów. O kulisach powstania najnowszego tomu mówili członkowie redakcji "Pamiętnika Cieszyńskiego”: Wojciech Grajewski, Michael Morys-Twarowski oraz Wojciech Święs.

W ubiegłym roku, po ponad dziesięcioletniej przerwie cieszyński Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego postanowił reaktywować wydawanie czasopisma, wypuszczając na rynek 21 tom periodyku. Sztandarowy projekt PTH okazał się na tyle interesujący, że zdecydowano o jego kontynuowaniu.

-Jestem bardzo dumny z tego, że już drugi rok z rzędu po tej nastoletniej przerwie możemy oddać w państwa ręce wydawnictwo wyjątkowe, bo mające już kilkadziesiąt lat tradycji o ugruntowanej w Polsce marce, na którą pracowały całe pokolenia cieszyńskich historyków - podkreślał Wojciech Grajewski.

Ponad 230 stronicowy periodyk, wzbogacony o mapki i kolorowe fotografie jest obszerniejszy od poprzedniego wydania, zawiera siedem artykułów, m.in. Idzi Panica, Janusza Spyry czy Wojciecha Święsa. Nie brak w nim również opracowań materiałowych, recenzji, jak i artykułów recenzyjnych. W sumie to 13 tekstów poświęconych wszystkim dziejom naszego regionu, w ich powstanie zaangażowanych było ponad 30 osób reprezentujących różne instytucje naukowe z Polski, Czech oraz Austrii.

- Wznowienie Pamiętnika Cieszyńskiego okazało się sukcesem... jestem o tym przekonany. Może o tym świadczyć także to, że pomimo, iż nie ogłosiliśmy jeszcze naboru do kolejnego tomu, to mamy już pierwsze teksty i zapowiedzi kolejnych. Tak więc kolejne tomy z pewnością powstaną - zapewniał podczas spotkania Wojciech Święs.

Co ważne publikacja jest dostępna dla wszystkich w wersji elektronicznej, jednak dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją domową biblioteczkę o kolejną wartościową publikację, mogą to zrobić nabywając ją w cenie 25 zł w Książnicy Cieszyńskiej.
Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter