Wielkimi krokami zbliża się uroczyste otwarcie dworca. Na ten moment czekają nie tylko podróżni, ale również mieszkańcy Cieszyna. - Cieszę się, że nasze miasto tak pięknie się odradza - mówi pani Zofia, która w mieście nad Olzą mieszka od urodzenia, dodając - Ciągle na coś narzekamy, jesteśmy niezadowoleni... a ja uważam, że mamy się czym chwalić i być dumni. Powstał piękny dworze, powstają kolejne piękne inwestycje, które mają służyć nam wszystkim. Nie stoimy w miejscu, ale jako miasto idziemy do przodu. Warto to zauważyć.

Uroczyste otwarcie dworca nastąpi już 27 kwietnia, a już następnego, czyli od soboty 28 kwietnia, dworzec będzie udostępniony pasażerom i przewoźnikom.

- Zaznaczyć należy, że od tego dnia przewoźnicy nie będą mogli korzystać z tymczasowych przystanków zlokalizowanych obecnie na parkingu przy ul. Dojazdowej. Do tego dnia na terenie węzła przesiadkowego zainstalowane zostanie jeszcze nagłośnienie oraz zamontowane zostaną tablice elektroniczne, za pomocą których prezentowane będą informacje o odjeżdżających autobusach i pociągach. W tym czasie nastąpi również aranżacja wnętrza budynku – przede wszystkim w meble służące podróżnym - informuje Urząd Miejski w Cieszynie. 

Warto podkreślić, że będzie to pierwszy etap realizacji projektu „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Projekt zostanie ostatecznie zakończony w sierpniu br., kiedy to zostanie wdrożony bilet elektroniczny w cieszyńskiej komunikacji miejskiej, a także zostanie uruchomiona funkcjonalność sprzedaży biletów komunikacji ponadlokalnej za pomocą dwóch samoobsługowych biletomatów, które zostaną zlokalizowane w budynku dworca. Z wybudowanego obiektu będą mogli korzystać zarówno pasażerowie przewozów kolejowych, które obecnie realizowane są na trasach Cieszyn – Katowice, Cieszyn – Czechowice Dziedzice, Cieszyn – Bielsko Biała (wszystkie przez Zebrzydowice) oraz Cieszyn – Frydek Mistek, a także pasażerowie komunikacji autobusowej ponadlokalnej (zgodnie z aktualną ofertą przewoźników) oraz komunikacji miejskiej. W dniu 27.04 w związku z oficjalnym otwarciem dworca ulica Hajduka będzie wyłączona z ruchu.

Od 28 kwietnia br. na ul. Hajduka obowiązywać będzie docelowa organizacja ruchu. Przed kamienicami od nr 1 do 11 zostanie przywrócona strefa płatnego parkowania zgodnie z obowiązującą Uchwałą Nr XXVIII/279/16 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 29 grudnia 2016 r. – tj. 17 miejsc parkingowych ogólnodostępnych i 3 miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, a postój taksówek osobowych zlokalizowany będzie bezpośrednio przed budynkiem dworca. Dodatkowo na końcowym odcinku ul. Hajduka utworzono 11 nowych ogólnodostępnych bezpłatnych miejsc parkingowych.

Na terenie węzła przesiadkowego oddany został parking, na terenie którego są darmowe miejsca parkingowe przeznaczone dla obsługi podróżnych. Można będzie z nich korzystać tylko w celu dowiezienia osób, którzy rozpoczynają podróż środkami komunikacji zbiorowej na dworcu, lub odbioru osób, które kończą podróż środkami komunikacji zbiorowej na dworcu, a czas postoju ograniczony jest do 15 minut. Poza wymienionymi miejscami nie będzie możliwości parkowania, ani zatrzymywania się. Dotyczy to w szczególności placu manewrowego, na którym będą mogły zatrzymywać się tylko autobusy komunikacji zbiorowej i to jedynie na wyznaczonych w tym celu stanowiskach.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter