We wtorek 22 maja 2018 r. o godz. 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się trzecia już w tym roku sesja wykładowa organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Akademii Niepodległości. Tym razem studenci Akademii wysłuchają wykładów prof. dra hab. Andrzeja Chwalby (Uniwersytet Jagielloński) pt.: Legionowy wysiłek oraz dra Jerzego Kirszaka (IPN Wrocław) pt. Generał Kazimierz Sosnkowski – współtwórca niepodległości. Zgodnie z zasadami przyjętymi na pierwszym tegorocznym spotkaniu z cyklu Akademia Niepodległości, jego uczestnicy otrzymać będą mogli potwierdzenie udziału w indeksach akademickich. Ci zaś spośród gości, którzy nie mieli możliwości wzięcia udziału w spotkaniu styczniowym, będą się mogli zaopatrzyć zarówno w same indeksy, jak i inne związane z Akademią gadżety.
Legionowy wysiłek

Kiedy 6 sierpnia 1914 roku Pierwsza Kompania Kadrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego opuściła budynki przy krakowskich Oleandrach i wyruszyła w kierunku granicy z Rosją, rozpoczęła tym samym symbolicznie nowy etap w historii Polski. Jednak już w Kielcach legionistów witały nie owacje i kwiaty, lecz zamknięte okiennice i wrogie spojrzenia. Zarówno sama formacja, jak i osoba dowódcy budziła przez lata tyle głosów krytyki i sprzeciwu ze strony zwolenników odmiennej drogi do niepodległości, co i głosów pochwały, wdzięczności i bezgranicznego uwielbienia.

A jacy naprawdę byli legioniści? Jak żyli na co dzień? Jakie przyświecały im idee i czy udało się je zrealizować? Sądzimy, że historia Legionów jest powszechnie znana, ale czy wiemy, które jej elementy są prawdziwe, a które należy uznać za mity? Te i inne, nowe pytania na temat Legionów staną się przedmiotem wykładu prof. Andrzeja Chwalby. Historyk zaprezentuje najnowsze ustalenia na temat militarnych dziejów Legionów Polskich, opowie o broni i wyposażeniu, a także o zażartych sporach między brygadami, o posłudze medycznej i duchowej, wreszcie o tym, jaki wpływ miał legionowy etos na popularyzację sportu, literatury i sztuki wśród Polaków. Ważną częścią opowieści staną się także losy legionistów wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego.

Więcej: http://cieszyn1918.pl/iii-sesja-wykladowa-akademii-niepodleglosci-w-cieszynie/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter