W poniedziałek w największej świątyni luterańskiej w Polsce rozpocznie się inauguracja obchodów jubileuszu 500 -lecia Reformacji. Ta, zamieszkująca Śląsk Cieszyński najliczniejsza grupa luteran w naszym kraju, będzie już wkrótce świadkiem i zarówno gospodarzem wielkich wydarzeń.

Jak zapowiadają duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego to wyjątkowe wydarzenie szczelnie wypełni cieszyńską świątynie wiernymi. "Przyjedzie bardzo wielu gości. Samych autokarów zjedzie 28"- zaznacza zwierzchnik diecezji cieszyńskiej biskup Adrian Korczago. Obchody rozpocznie o godz. 10.00 uroczyste nabożeństwo, retransmitowane przez TVP2, wystąpi także blisko 400- osobowy chór. O godz. 17.00 podczas Koncertu Dziękczynnego, jak i w trakcie wcześniejszego nabożeństwa zabrzmią w pełnej krasie, wyremontowane zabytkowe organy.

"Mamy ten niepowtarzalny przywilej, by ogólnopolskie obchody Roku Jubileuszowego rozpocząć właśnie w kościele Jezusowym w Cieszynie. W obchodach będzie uczestniczyło wielu bardzo zacnych gości, m.in. Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, wielu biskupów rzymsko-katolickich, biskupi luterańscy zarówno z kraju jak i zagranicy, a także przedstawiciele prezydenta RP, urzędu marszałkowskiego, powiatu i miasta”- przedstawił szczegóły biskup Adrian Korczago, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek w Urzędzie Miasta w Cieszynie, w której uczestniczył również ks. Jerzy Below przewodniczący Rady Ewangelickich Dni Kościoła oraz włodarze miasta.

Jak podkreśla duchowny, rozpoczynający się rok jubileuszu 500 lat Reformacji będzie miał przełomowy fakt, także w wymiarze globalnym. ”Do Lund w Szwecji udaje się papież Franciszek, który po raz pierwszy podczas wspólnego ekonomicznego nabożeństwa będzie się modlił wraz z biskupem Munib Younanem – prezydentem Światowej Federacji Luterańskiej, by upamiętnić 500 lat Reformacji i podziękować za lata owocnego dialogu rzymsko-katolickiego i luterańskiego…”- zapowiada biskup.

Rozpoczynające się w Cieszynie uroczystości jubileuszowe, wkrótce obejmą wszystkie diecezje luterańskie w kraju, to będzie rok wielu koncertów, spotkań, wykładów, przeglądów filmowych czy dyskusji, którym zawsze będzie towarzyszyć modlitwa. Warto dodać, iż uroczystości będą miały szczególny przebieg w diecezji cieszyńskiej oraz katowickiej. W lutym w Cieszynie odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, Rady Powiatu oraz Rady Miasta Cieszyna. Jak zapowiedział Burmistrz Miasta Ryszard Macura, samorządy planują wydanie wspólnej rezolucji, nad którą prace już trwają.

Foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter