14 czerwca na cieszyńskim Rynku, w plenerowym charakterze zaprezentowana została wystawa "Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy. Z albumu fotograficznego ks. Jana Stonawskiego".

20 plansz stało się swoistym portretem zbiorowym polskiej społeczności ewangelickiej na Śląsku Cieszyńskim. Uwidocznieni na planszach ekspozycyjnych – reprezentanci w XIX i XX w. w istotny sposób wpływali na losy regionu, a w niejednym przypadku pozostawili także trwały ślad w historii Polski i innych krajów w różnych częściach świata.
Pomysłodawczynią wystawy jest Barbara Michejda-Pinno, autorem Krzysztof Kleczek, a layout ekspozycji, przygotowanej w Książnicy Cieszyńskiej zaprojektowała Paulina Kosma. W albumie „Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy” miejsce znalazły 283 fotografie przedstawiające sylwetki ewangelików wyznania luterańskiego związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. Nieznane są jednak dokładne okoliczności, czas powstania, jak również pochodzenie fotografii zamieszczonych w albumie.

Wystawa, która gościć będzie na cieszyńskim Rynku przez cały wakacyjny okres, przygotowana została w oparciu o przechowywany obecnie w Bibliotece im. Tschammera przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie album fotograficzny ks. Jana Stonawskiego.

To jednak nie jedyna propozycja spotkania z historią. Z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji Książnica Cieszyńska podjęła się przygotowania dwóch wystaw. W galerii Książnicy Cieszyńskiej 16 czerwca otwarta zostałnie ekspozycja zatytułowana „Dziedzictwo reformacji“, na której prezentowane są najważniejsze i najcenniejsze druki protestanckie zachowane w zbiorach biblioteki. Na zwiedzających czeka blisko 100 prezentowanych druków. Wszystkie prezentowane na wystawie "Dziedzictwo reformacji" pochodzą ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. Ekspozycję, której autorami są Krzysztof Kleczek i Jolanta Sztuchlik, zwiedzać będzie można do 31 października 2017 r.

- Z jednej strony przeżywamy rocznicę 500 lat Reformacji i z tego między innymi powodu odbywa się ta wystawa na cieszyńskim Rynku, ale z drugiej strony przygotowujemy się do obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia, 19 października 2018 roku, w dniu kiedy powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, chcemy spotkać się tu, na cieszyński Rynku i podziękować swoją obecnością za bohaterów, za wolną Polskę, którą nam przynieśli i za wszystko cto, o w naszym życiu dobre – podkreślał podczas wernisażu plenerowej wystawy Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, zachęcając do wyrażenia w ten sposób swojej żywej wdzięczności i kierując słowa uznania również na ręce pomysłodawców i organizatorów wystawy.

- Ideę przyświecającą twórcy albumu, ks. Janowi Stonawskiemu przybliża fragment jego listu z 1938 roku do Pawła Rymorza, rolnika z Kozakowic (urodzonego w połowie XIX w.), którego tekst znajduje się w części opisowej albumu: Mało was było kochany Ojcze, a umieliście sobie dać radę ze wszystkimi przeciwnościami. Płacono Wam przezwiskami, wrzucano do więzienia, zapalano wam dachy nad głową, a wyście trwali, aż w końcu wybiła godzina zwycięstwa. Trwaliście w pracy drobnej i wielkiej, jak ją komu przydzielono, chodzili na posiedzenia, radzili, agitowali, walczyli, rozszerzali nasze pisma i książki, pisali i czytali, jeżeli kiedy ponieśliście klęskę, to nigdy bez wiary, że się i to znowu odrobi i zmieni i nadejdzie nareszcie ostateczne wyzwolenie... Czybyśmy teraz w Polsce mieli tak dobre imię, gdybyście wy, nasi ojcowie, w rodzinie polskiego narodu nie byli chcieli zostać ewangelikami i nie byli chcieli zostać Polakami w Kościele ewangelickim? ... Było was można poznać po waszej odwadze cywilnej i po waszej ofiarności. To były te stygmaty, którymi was naznaczył wielki Bóg niebieski i to była jedyna i największa nagroda, jaką wam mógł dać i dał – poczucie swej godności i swojego posłannictwa – czytamy na stronie Książnicy Cieszyńskiej.

BSK
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter