W niedzielę, w całym kraju obchodzono Dzień Dziecka Utraconego. W wielu miejscowościach modlono się w intencji nienarodzonych dzieci. W ich intencji w Kościele Parafialnym p.w. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie odprawiono Mszę świętą, którą poprzedziło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika aniołkowych dzieci, zaś nad miejscowością w niebo wzbiło się kilkadziesiąt białych balonów.

Wykonana z jasnego marmuru postać anioła otula skrzydłami niemowlę. Z tyłu kamiennej postaci znajduje się mała skrytka, do której można wrzucić osobiste pamiątki. Ten wymowny nagrobek stanął w Brzezówce w centralnym punkcie gminnego cmentarza. To drugie tego typu miejsce w powiecie cieszyńskim, gdzie aniołkowe mamy mogą zapalić symboliczny znicz.

Co roku blisko 40 tys. kobiet w Polsce traci swoje dziecko z powodu poronienia lub rodzi je martwe. Większość rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nimi, a tym bardziej zorganizowania godnego pochówku. Marmurowy pomnik, choć symbolicznie daje im taką możliwość, a tym samym pozwala łatwiej przejść przez traumatyczne przeżycia, jakich doświadczyli. -To szczególna uroczystość. Z jednej strony smutna, ale z drugiej strony napawająca pewną ufnością i nadzieją. Uroczystość, która uświadamia nam, że życie, które Bóg powołał do istnienia niezależnie jak długo będzie trwało na pewno nie pozostaje w zapomnieniu. Pozostaje w szczególnej pamięci tych osób, które to życie w imieniu Boga przekazały…- podkreślał proboszcz tutejszej parafii ks. Karol Mozor, który dokonał poświęcenia pomnika.

Wzruszenia nie kryła inicjatorka przedsięwzięcia, mieszkanka gminy Hażlach, która kilkakrotnie doświadczyła tej niewyobrażalnej straty upragnionego dziecka. Słowa podziękowania kierowała nie tylko pod adresem gospodarza gminy, Grzegorza Sikorskiego, ale również fundatora i wykonawcy Pana Mirosława Hołubka z zakładu kamieniarskiego „Ikona”, który bezpłatnie zrealizował inicjatywę.

- Myślę, że dziś mamy bardzo wyjątkowy dzień. Ziściły się marzenia wielu osób tutaj przybyłych. W Gminie Hażlach powstało miejsce, gdzie można się spotkać i pomodlić za nasze aniołki - mówił Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, dodając jednocześnie, iż wśród mieszkańców gminy nie brakuje ludzi bezinteresownych i okazujących bliźnim swoje dobre serce.

Foto tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter