Choć „Małego Księcia” pamiętam jako książkę mojego dzieciństwa, to tak naprawdę jej sens zrozumiałam dopiero, kiedy stałam się dorosła. Mimo, że mogłoby się wydawać,  bajka autorstwa Antoine de Saint-Exupéry to książka kierowana głównie do dzieci, to jednak okazuje się, że jej prawdziwe przesłanie jest w stanie w pełni zrozumieć tylko człowiek dorosły.

„Mały Książę” jest określany jako powiastka filozoficzna. Książka została przetłumaczona na ponad 270 języków i sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy. Warto wiedzieć, że należy do klasyki światowej literatury.

Antoine de Saint-Exupéry nie bez powodu zadedykował książkę do osoby dorosłej – swojego przyjaciela, jak sam zresztą napisał na samym początku baśni: „Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci...”

O czym opowiada bajka?

„Mały Książę” traktuje przede wszystkim o miłości i przyjaźni. Chłopiec, który mieszka na jednej z planet, opiekuje się rozkapryszoną Różą. Pewnego dnia, kiedy ma już dość tego, że Róża nigdy nie jest z niczego zadowolona, wyrusza w podróż po kolejnych planetach. Spotyka tam pijaka, latarnika, króla, księgowego, pilota, żmiję i lisa.

Podróżując rozmawia z każdym, kogo napotka. Trafia również do ogrodu pełnego róż. Dziwi się wtedy bardzo, bo sądzi, że jego Róża jest jedyna na świecie. Tam jednak dostrzega, że się mylił i widzi mnóstwo pięknych, dorodnych róż. Tęskni jednak za własną ukochaną Różą i postanawia wrócić na swoją planetę. Podróż i rozmowy z napotkanymi osobami i stworzeniami uczą go wiele.

W mojej pamięci najbardziej zapadła rozmowa Małego Księcia z lisem, który boi się oswojenia.

15 najlepszych cytatów:

1. „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”.

2. „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać”.

3. „Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”.

4. „Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”.

5. „Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół”.

6. „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym”.

7. „Tymczasem jesteś dla mnie jakimś chłopcem podobnym do stu tysięcy innych chłopców. I nie jesteś mi potrzebny. Także i ja nie jestem tobie potrzebny. Jestem dla ciebie tylko jakimś lisem podobnym do stu tysięcy innych lisów. ale jeśli mnie oswoisz, będziemy potrzebowali siebie nawzajem. Staniesz się dla mnie kimś jedynym na świecie”.

8. „Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy złotych”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

9. „Zawsze się wydaje, że w innym miejscu będzie lepiej”.

10. „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”.

11. „Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć”.

12. „Jeśli chcesz odejść, to idź. Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące”.

13. „Dzieci muszą być bardzo pobłażliwe w stosunku do dorosłych”.

14. „Nieważne jest w moich oczach, czy człowiek będzie mniej czy więcej posiadał. Ważne jest, czy będzie mniej czy bardziej człowiekiem”.

15. „Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej”.

/JK/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter