W minioną niedzielę, w Kościele pw. św. Marii Magdaleny można było spotkać Sarę Brejza i Magdalenę Sitarz, które już niebawem udadzą się wspólnie z wolontariuszką Agatą Kamińską na misję do parafii San Ramon w Boliwii.

Celem ich wyjazdu jest ewangelizacja, oraz animacja i opieka pedagogiczna dzieci i młodzieży z San Ramon. Miasteczko San Ramon leży w cieniu największego z miast tego kraju - Santa Cruz. Mieszkanki Cieszyna będą odwiedzać wioski, organizować najmłodszym zabawy, animacje, zajęcia sportowe, konkursy, a także podzielą się z nimi chlebem i "słodkim lizakiem". W San Ramon ludzie żyją zwyczajnie, mają tylko tyle, by przeżyć dzisiaj, nie robią planów na jutro. W społeczeństwie prostym lecz zaniedbanym duchowo i rozwojowo najgorszą sytuację mają dzieci: brak zabawek,  przyborów szkolnych a nawet butów. Dzieci często chodzą głodne i całe dnie zostawione bez opieki i zainteresowania. Rodziny tkwią w nałogu alkoholowym. Czasem trudno doszukać się u dzieci uśmiechu, nie mówiąc o szczęśliwym dzieciństwie.

Jak przyznały wspólnie Sara Brejza i Magdalena Sitarz: - to nie będzie ich pierwszy wyjazd na misję.  Mają już za sobą pierwsze doświadczenia misyjne. Magdalena była na misji w Peru, zaś Sara w Afryce. Teraz razem z Agatą Kamińską na zaproszenie księdza bp Antonio Reimann'a, polskiego misjonarza franciszkanina,  już niebawem udadzą się wspólnie na misję do Boliwii. - Jedziemy do Boliwii tylko na krótki czas, bo na dwa miesiące, ale będzie to akurat czas wakacji dla tamtejszych dzieci. Chcemy im ten czas wzbogacić. Mamy też plan, aby dojeżdżać do wiosek, do chorych ludzi... Nasza praca misjonarza właśnie na tym polega - mówiły wolontariuszki, nie kryjąc radości z nadchodzącego wyjazdu. Mieszkanki Cieszyna z przyjemnością odwiedziły świątynię i podzieliły się z wiernymi swoim świadectwem, radością, planami, oraz entuzjazmem związanym z wyjazdem. Warto dodać, że niedziela była okazją, aby zakupić wiele ciekawych pamiątek, z których dochód zostanie przeznaczony na placówkę San Ramon. Stoisko z pamiątkami cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Więcej informacji na temat misji w Boliwii można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/misjaboliwia/. Każdy, kto chce materialnie wesprzeć inicjatywę może to zrobić za pośrednictwem strony: http://salvatti.pl/boliwia-misja-agaty/. Gorąco zachęcamy wszystkich do modlitwy i wsparcia wolontariuszek, które już niebawem wyjadą do Boliwii i przez dwa miesiące, będą próbowały zmienić życie tamtejszych dzieci na lepsze.

Tekst i foto: P. Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter