Podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, wręczono laury dla szczególnie zasłużonych mieszkańców regionu.

Stowarzyszenia Samorządowe, które powstało w oparciu o wieloletnia tradycję współpracy w ramach Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej tradycyjnie 11 listopada organizuje Uroczystą Sesje Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej. Podczas wydarzenia osoby szczególnie zasłużone dla gmin zostają uhonorowane laurami ziemi cieszyńskiej: Srebrnymi oraz Honorową Złotą Cieszynianką.

W tym roku Laury Srebrnych Cieszynianek wręczone zostały już po raz dwudziesty i trafiły łącznie do 286 osób. W latach 1997 - 2001 przyznawano Statuetkę Złotej Cieszynianki, która trafiła do pięciu osób, a Honorowa Złota Cieszynianka przyznawana od 1997 roku jest już w posiadaniu osiemnastu osób. 11 listopada grono wyróżnionych wzbogaciło się o kolejnych szesnaście osób, które w sposób szczególny zostały uhonorowane i odznaczone przez mieszkańców gmin i miast.

Uchwałą władz samorządowych Gminy Cieszyn Laur Srebrnej Cieszynianki za rok 2017 otrzymał Marian Dembiniok – mieszkaniec Cieszyna, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. To szczególne wyróżnienie na ręce laureata wręczyli Gabriela Staszkiewicz – Przewodnicząca Rady Miejskiej Cieszyna i Ryszard Macura – Burmistrz Miasta Cieszyna.„Za pełną oddania i poświęcenia działalność w obszarze kulturalnym, społecznym oraz współpracy polsko-czesko-słowackiej. Za organizowanie licznych wystaw prezentowanych w kraju i za granicą oraz kwest na odnowę zabytkowych nagrobków Cmentarza Komunalnego w Cieszynie” – brzmi treść wyróżnienia.

Srebrne Cieszynianki otrzymali w poszczególnych gminach: Krystyna Żyłka (Brenna), Bronisław Zieliński (Chybie), Marian Dembiniok (Cieszyn), Karol Hałgas (Dębowiec), Jean Claude Hauptmann (Goleszów), Jan Rudol (Hażlach), Paweł Jałowiczor (Istebna), Ryszard Klima (Jaworze), Czesław Kanafek (Skoczów), Łucja i Piotr Czakonowie (Strumień), Michał Bożek (Ustroń), Danuta Szczypka (Wisła), Maria Roskosz (Zebrzydowice), Krystyna Stefańska-Gnida (Powiat Cieszyński).
Laur Honorowej Złotej Cieszynianki za 2017 rok otrzymał ks. Andrzej Czyż zamieszkały w Skoczowie.


Tekst i foto: Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter