Biblioteka Miejska w Cieszynie postanowiła uczcić pamięć Ireny Sendler, nazywanej często Matką Dzieci Holokaustu, przygotowując spektakl pt. „Listy w butelce – opowieść
o Irenie Sendlerowej”, który odbył się 16 maja br. o godz. 13.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

Zobacz: 

Było to widowisko baletowo-muzyczne w wykonaniu dzieci z Teatru Tańca Marioli Ptak z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu „Lor”. Libretto spektaklu opracowane zostało wg książki Anny Czerwińskiej- Rydel pod tym samym tytułem. Celem widowiska było rozbudzenie empatii na krzywdę w świecie, dzielenie się dobrem, walka ze swoim strachem i zachwyt nad cudem życia.

W 10. rocznicę jej śmierci Sejm przyjął propozycję naśladowania postawy Ireny Sendlerowej. Działanie ma być stworzone przez dzieci dla dzieci, jako opowieść o nadziei poprzez taniec i muzykę, której celem jest zwrócenie uwagi widzów na to, że czasami wystarczy iskierka by rozproszyć ogrom mroku. - Przesłaniem wydarzenia jest, abyśmy szukali w naszym życiu samotnych „listów w butelce”. Wiele dzieci wciąż wędruje i szuka domu, zostawiając po drodze swoje listy – słowa, obrazki, łzy, uśmiech, zabawy, gesty, cierpienie, samotność, a czasem głód. A przecież, jak powiedziała bohaterka naszego widowiska: Każdemu kto tonie, należy podać rękę - wyjaśniają pomysłodawcy wydarzenia. 

Zaraz po spektaklu na scenie Teatru odbyło się spotkanie z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej, Elżbietą Ficowską, ocaloną, jako dziecko z warszawskiego getta oraz Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce”. Moderatorką spotkania była dr Joanna Jurgała-Jureczka. Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka i ubiega się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter