Pod takim hasłem odbyła się na Jasnej Górze w dniach 8 i 9 lipca XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, w której uczestniczyła niezliczona rzesza  słuchaczy Radia Maryja i TV Trwam  z kraju i zagranicy.

Najważniejszym punktem drugiego dnia pielgrzymki na Jasnej Górze była uroczysta koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ks. abp. Jan Romeo Pawłowski,  delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej z udziałem księży biskupów: ks. abp Wacławem Depo, ks. bp Ignacym Decem, ks. bp Edwardem Janiakiem, ks. bp Stanisławem Napierałą, ks. bp Antonim Dydyczem, ks. bp Stefanem Regmuntem, ks. bp Stanisławem Stefankiem, ks. bp Adamem Bałabuchem, ks. bp Tadeuszem Bronakowskim, ks. bp Łukaszem Buzunem, ks. bp Teofilem Wilskim, ks. bp Edwardem Frankowskim, ks. bp Ryszardem Karpińskim i ks. bp Pawłem Sochą. Wzięli w niej udział władze zakonne prowincji redemptorystów z o. Januszem Sokiem, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Premiera minister Beata Kempa, minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, a także ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, obrony narodowej Antoni Macierewicz, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, rolnictwa Krzysztof Jurgiel, środowiska prof. Jan Szyszko, gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, sportu Witold Bańka, sekretarz stanu MRPiPS Stanisław Szwed.

Na ręce dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka pismo do uczestników pielgrzymki skierował prezydent RP Andrzej Duda dziękując za wspaniałe dzieła powstałe przy radiowej rozgłośni stanowiące bardzo ważny państwowo twórczy element medialny, łączący Polaków w kraju i za granicą służąc Kościołowi i Ojczyźnie. Drugi list wystosowała premier rządu Beata Szydło pisząc m.in, że siłą Radia Maryja jest zjednoczenie wokół wspólnych wartości, troska o dobro Ojczyzny i zachowanie polskiego dziedzictwa opartego na chrześcijańskich fundamentach. Ważne słowa padły  w homilii wygłoszonej przez ks. abp Jana Romeo Pawłowskiego, który skupił się na wielu dzisiejszych problemach, m.in. podkreślił znaczenie zawierzenia Maryi jak to czynili św. Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński czy ks. kard. August Hlond. Pytał czy bez Boga, bez chrześcijańskich korzeni można Polskę budować? Przypominając słowa ks. kard Stefana Wyszyńskiego odpowiedział: nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny. A przecież musimy jej bronić! Brońmy jej więc miłością – apelował. Nie podnośmy ręki przeciw nikomu w naszej Ojczyźnie, nie naśladujmy naszych najeźdźców, nie możemy samych siebie poniewierać i bić. Trzeba spróbować innej drogi porozumienia, przez miłość Ojczyzny – wyjaśnił. Zaznaczył, że to zgromadzenie na Jasnej Górze to pielgrzymka rodziny. Mocno zaakcentował wezwanie do obrony rodziny i godności macierzyństwa, przypominając dawne piękne określenie staropolskie: „kobieta w stanie błogosławionym” w odróżnieniu od używanego dziś słowa „ciężarna” apelując o przywrócenie tego aspektu błogosławieństwa kobiecie, matce oczekującej narodzenia dziecka.

Ks. abp Jan Romeo przypomniał słynne słowa św. Jana Pawła II: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja” - On teraz też się modli za to Radio i TV Trwam – powiedział zwracając się do o. Dyrektora -” cokolwiek by Tobie mówili, to proszę, byś pamiętał, że Ty i to Radio jesteście na służbie. To służba Bogu i Maryi. Przypomniał również nauczanie Soboru Watykańskiego II, że należy wspierać media służące rodzinie i Kościołowi. Wezwał polityków, dziennikarzy a nawet internautów do okazywania szacunku wobec słuchaczy Radia Maryja, nazywanych  „moherami”. - Pamiętaj, że te „mohery” to twoja babcia, matka, sąsiadki, i to one modlitwą i poświęceniem uzyskują błogosławieństwa, których nie kupisz ani na Wschodzie ani na Zachodzie, których na dolary nie przeliczysz – wyjaśnił ks. abp Jan Romeo. Homilię zakończył pielgrzymim pozdrowieniem „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica”. W trakcie pielgrzymki o. Tadeusz Rydzyk kilkakrotnie apelował do rządzących o wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, które są wolne od handlu w krajach UE, na których chcemy się wzorować. Nie zabrakło też spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, który przemawiając z okna Watykańskiego potwierdził, że pamięta o wielkiej pielgrzymce polskiej Rodziny Radia Maryja w sanktuarium w Częstochowie, zachęcając aby towarzyszyć tej pielgrzymce poprzez wspólne odmówienie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”.
Ubogacenia pielgrzymki dokonały występy  orkiestry m.in. im. Tadeusza Moryto z Łącka, Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen z koncertem „Uwielbienie Fatimskie” oraz  orkiestry koncertowej Victoria.

Na wałach jasnogórskich widoczne były flagi narodowe oraz transparenty. Odnaleźliśmy nam bliski  napis - Bielsko Biała. To grupa słuchaczy Radia Maryja z parafii Chrystusa Króla z Bielska Białej - Leszczyny zorganizowana przez odpowiedzialną za Biuro Radia Maryja panią Zofię Skrzypek-Mrowiec. Stwierdziła, że dawniej organizowała dwa autokary, ale później zaczęto  w wielu parafiach   organizować swoje pielgrzymki do Częstochowy. I tak  obecne są, oprócz naszego autobusu z Bielska-Białej -Leszczyn, pełne autokary m.in. z parafii z Komorowic, Komorowic-Obszary,  Kóz,  Pisarzowic,  Szczyrku,  Buczkowic,  Wapienicy.  Przyjazd pielgrzymkowy na Jasną Górę ma charakter wspólnotowy- wyjaśniła. Tutaj  spotykamy się z ludźmi, których znamy już od 26 lat i każdy przyjazd  stanowi ciągłość naszych więzi z Radiem Maryja, wspólnie się modlimy, przeżywamy jego rozwój, wzmacniamy naszą wiarę i przekonanie o niezwykle ważnej jego misji informacyjnej i edukacyjnej w dążeniu do prawdy, spełnianej dla nas i dla naszej Ojczyzny. Z każdego spotkania czerpiemy zapał do dalszej działalności - kontynuowała. Należymy do Rodziny Radia Maria i jako Biuro wspieramy Radio i wszystkie dzieła, które się przy nim tworzą.  Każdą pielgrzymkę wykorzystujemy do bezpośrednich kontaktów z ojcami z Radia Maryja, na rozmowy z nimi. Jest to nam bardzo  potrzebne i  nas wzmacnia. Nie jesteśmy sami, jesteśmy tu z nimi a oni z nami, realnie, nie tylko na antenie.

Uczestniczący w uroczystości poseł na Sejm RP Stanisław Szwed z Bielska-Białej, czytelnikom Gwiazdki Cieszyńskiej przekazał:- Już po raz 26 -ty dziesiątki tysięcy wspaniałych wiernych Rodziny Radia Maryja pielgrzymowało do Pani Jasnogórskiej. Jestem wdzięczny Bogu, że mogłem być jednym z nich. To wyjątkowa wspólnota w modlitwie, wierna, oddana w służbie naszej ukochanej Ojczyźnie. To dzięki takim chwilom, w tym wyjątkowym miejscu nabieram sił do dalszej pracy, w przełamywaniu trudności, tak aby nasi rodacy żyli w kraju, gdzie rodzina jest fundamentem naszej narodowej chrześcijańskiej tożsamości. Na placu spotkaliśmy panią Bożenę, stałą słuchaczką Radia Maryja od ponad 20 lat, która przyjechała na pielgrzymkę z diecezji Drohiczyńskiej z Sokołowa Podlaskiego. Jest osobą organizującą  pielgrzymki. Chciałam gorąco podziękować ojcom Paulinom za gościnność, za możliwość przebywania u naszej Matki - powiedziała. Jestem tutaj od wczoraj, byliśmy na nocnej pasterce i dzisiaj nie czujemy  zmęczenia mimo tego upału, mimo trudu jaki ponosimy. Obecna pielgrzymka jest już 26 -ta i cieszy mnie ta kolejna przeżywana rocznica. Gorąco pozdrawiam wszystkich naszych kapłanów, którzy z uwagi na obowiązki w swoich parafiach nie są z nami. A ojcom Paulinom życzę, aby Pan Bóg i Matka Najświętsza dawała siły na dalsze lata do dalszej działalności.

Inna uczestniczka - Ewa z Krakowa, mówiła, że bardzo mocno przeżyła to spotkanie, bo pielgrzymka odbyła się w świętym miejscu jakim jest sanktuarium na Jasnej Górze. Warto tu przyjechać modlić się, bo moc Boża wpływa na nas i możemy tutaj od Maryi uzyskać potrzebne nam łaski.Kończąc spotkanie modlitwą, ojcowie z Radia Maryja i TV Trwam, umówili się  ze słuchaczami i zwolennikami na Jasnej Górze już za rok.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter