W dniu wczorajszym (16.07.2017 r.) wraz z Rodziną Szkaplerzną przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku - Białej uczestniczyłem w odpuście parafialnym w Sanktuarium Świętego Józefa w Wadowicach. W uroczystości odpustowej Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel - głównej Patronki zakonu karmelitów bosych przewodniczył o. Wiesław Strzelecki, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów w Krakowie "Na Piasku" wraz z licznymi ojcami zakonnymi na czele z o. Grzegorzem Irzykiem przeorem wadowickiego sanktuarium.

Ojciec Grzegorz Strzelecki w swojej homilii nawiązał do święta patronki zakonu karmelitów w kontekście do obchodzonych w tym roku stu lecia objawień fatimskich, którym to trzynastego października 1917 r. trzem pastuszkom objawiała się również Najświętsza Maria Panna z Góry Karmel. Na zakończenie uroczystej Mszy świętej odpustowej odbyła się procesja, po której to o. Wiesław Strzelecki udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem licznie zebranym wiernym. Po modlitwie, ja wraz bielską rodziną szkaplerzną udałem się oczywiście na papieską kremówkę. O Pani z Góry Karmel, już nie jednokrotnie pisałem na łamach Gwiazdki Cieszyńskiej, a dziś pragnę przybliżyć trochę historii o wadowickich karmelitach bosych.

Karmelici bosi osiedlili się w Wadowicach w 1890 r. W latach 1897 1899 zbudowali kościół oraz klasztor konsekrowany dwudziestego siódmego sierpnia 1899 r. przez księdza biskupa krakowskiego Jana Puzynę. Klasztor wraz z kościołem Sanktuarium Świętego Józefa oraz Domem Rekolekcyjno - Pielgrzymkowym tworzy jeden zespół architektoniczny usytuowany na tak zwanej "Górce", stanowi ważny ośrodek kultu św. Józefa, Matki Bożej Szkaplerznej oraz św. Rafała Kalinowskiego. Z historią sanktuarium na "Górce" związany jest również nasz Święty Papież Jan Paweł II. Zakonnicy pełnią bieżącą posługę duszpasterską w Sanktuarium św. Józefa, a także jako kapelani w pobliskim szpitalu i więzieniu oraz w domach zakonnych sióstr Nazaretanek i Albertynek. Wspierają również duszpasterstwo, w miarę potrzeby, okoliczne parafie. Przełożonym wspólnoty wadowickiego karmelu jest o. Grzegorz Irzyk, jego zastępcą jest o. Norbert Majchrowski.

W Sanktuarium św. Józefa w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Józefa przyozdobiony pierścieniem papieża Jana Pawła II, po bokach figury św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila. W nawach bocznych znajdują się ołtarze: Matki Bożej Szkaplerznej i bł. Alfonsa Mazurka, św. Rafała Kalinowskiego i Praskiego Dzieciątka Jezus, oraz św. Teresy z Lisieux. Obok ołtarza Matki Bożej Szkaplerznej umieszczony jest w złotej rozecie szkaplerz naszego Świętego Jana Pawła II. W wadowickim sanktuarium można zwiedzić kaplicę poświęconą Słudze Bożemu o. Rudolfowi Warzecha oraz celę św. Rafała Kalinowskiego.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter