Na ziemi beskidzkiej żył i tworzył słynny polski akwarelista Julian Fałat (1853-1929). Przebywał w różnych ciekawych miejscach świata, ale do życia na ostanie prawie 20 lat wybrał urokliwą miejscowość uzdrowiskową Bystrą. Tu wybudował willę, w której obecnie znajduje się Muzeum Juliana Fałata zwane Fałatówką – będące Oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Znajduje się tu największy w Polsce zbiór prac artysty a także pamiątek z nim związanych. Ekspozycja muzealna zlokalizowana została we wszystkich pokojach domu na parterze i na piętrze. Prezentuje się tu spuściznę po wielkim malarzu obejmującą dzieła mistrza pogrupowane w cykle tematyczne – polowania, widoki górskie, portrety, pejzaże oraz pamiątki dokumentujące przebieg jego życia – edukację, osiągnięcia twórcze, podróże, przyjaźnie, życie rodzinne, działalność społeczną, polityczną i patriotyczną. Julian Fałat zmarł w 1929 w Bystrej, gdzie został pochowany w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu. Promując postać tego wybitnego malarza, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej organizuje w rocznicę urodzin Juliana Fałata pikniki urodzinowe. 30 lipca br. odbył się III z kolei w ogrodzie przy wilii mistrza w Bystrej, gromadząc sporą grupę miłośników jego twórczości. Towarzyszyła mu promocja albumu – „Julian Fałat – życiorys pędzlem zapisany” przygotowany w oparciu o zgromadzone przez bielskie muzeum archiwalia akcentujące lata 1910 – 1929  nazwane okresem bystrzańskim, obfitujące  w różnorodną działalność artysty.
Autorkami albumu są: Iwona Purzycka, Teresa Dudek-Bujarek, Maria Aleksandrowicz, Alicja Migdał-Drost, przy korekcie Rafała Idzika oraz w przekładzie na język angielski Philipa Palmera.

Na III Pikniku Urodzinowym w ogrodzie Fałatówki Teresa Dudek-Bujarek oraz Maria Aleksandrowicz zaprezentowały album i omówiły jego zawartość. Ta ciekawa pozycja  wzbudziła spore zainteresowanie uczestników uroczystości, którzy korzystając z okazji nabywali egzemplarze albumu z autografami autorów. W trakcie Pikniku można było  zwiedzić muzeum artysty. Zapowiedziano równieżprzygotowanie wydawnictwa  czwartej części korespondencji malarza. Organizatorzy zapraszają do zwiedzenia Muzeum Juliana Fałata, które znajduje się w Bystrej przy ul. Juliana Fałata 34, gdzie można jeszcze nabyć  zaprezentowany na Pikniku album.  Można go kupić również w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej (Zamek książąt Sułkowskich).

Tekst i foto: Urszula i Andrzej Omylińscy

ć więcej zdjęć
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter