W Beskidzie Małym, na stoku o wysokości 729 m npm, przy źródle wody pitnej, stoi murowana kapliczka z obrazem Matki Bożej Śnieżnej. Jest pod opieką parafii pw Narodzenia NMP w Porąbce.

Każdego roku, w pierwszą niedzielę sierpnia, odprawiana jest tu  odpustowa Msza Św. gromadząca niezliczone rzesze wiernych, przybywających z różnych stron diecezji bielsko-żywieckiej, którzy otaczając amfiteatralnie kapliczkę na zboczu góry, uczestniczą w uroczystej modlitwie. Tak też było 6 sierpnia br.Już od samego rana gromadzono się wokół ozdobionej flagami i ukwieconej kapliczki. Czciciele Matki Boskiej sadowili się na przylegającym zboczu, pijąc wodę źródlaną, śpiewając religijne pieśni. Modlili się  na różańcu wraz z „Oazą” - młodzieżową grupą modlitewną z parafii Narodzenia NMP w Porąbce. Do zebranych dołączyły  poczty  sztandarowe  Związku Podhalan – Oddział Górali Żywieckich z Milówki i Zakładowego Oddziału PTTK przy AZPB „Andropol” z Andrychowa.  Po modlitwie „Anioł Pański” rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem proboszcza ks. kanonika Eugeniusza Nycza wraz z ks. Markiem Wróblem. Witając licznie zgromadzonych wiernych ks. Eugeniusz wyjaśnił, że u stóp MB Śnieżnej odprawiali już Msze Św. księża biskupi, kardynałowie, hierarchowie, a tym razem przyszła kolej na księży jubilatów; On  obchodzi 50 lecie kapłaństwa a ks Marek 25 lecie. Intencją Eucharystii będzie modlitwa za kapłanów jubilatów.  

W homilii ks. Marek nawiązując do święta Przemienienia Pańskiego, przypadające w tym dniu stwierdził, że tak jak na Górze Tabor Jezus spotkał się z uczniami, tak my tutaj na Trzonce gromadzimy się jako uczniowie Chrystusa, nie zważając na trud, pogodę, różne niewygody, aby oddać cześć Bogu poprzez Maryję otwierając nasze serca przed MB Śnieżną. Dalej  kapłan wyjaśnił, że powinniśmy być MB wdzięczni i podziękować Maryi za to, że stała się Matką Boga wg pieśni - „Ona Boga na świat nam przyniosła”. Chcemy patrzeć na MB jako na tę, która nam dana została przez Boga, aby patrząc na nią, uczyć się  miłości. Chcemy za to Panu Bogu podziękować. Człowiek, który umie dziękować otwiera się na wartości, na drugiego człowieka. I dodał - My kapłani  też chcemy   tutaj dziękować Bogu, za dar kapłaństwa. Kontynuując - podkreślił za co jeszcze powinniśmy być wdzięczni - Wdzięczność i podziękowania należą się też  innej matce, której na imię Kościół – wspólnota ludzi wierzących,  jedną z najpiękniejszych wspólnot świata. Dziękując za  dar Bożej Matki, za dar Chrystusowego kościoła, składając tę przenajświętsza Ofiarę, wyrażajmy wdzięczność Bogu za wszystko co nam daje. Pamiętajmy również aby otaczać kapłanów swoimi modlitwami, tak często dzisiaj atakowanych i swoją modlitwą  prosić Boga o miłosierdzie  dla tych, którzy pobłądzili. I zakończył wezwaniem: Maryjo, Matko nasza, która z tego obrazu na nas spoglądasz, wyproś nam u swego Syna postawę wdzięczności za Ciebie, za Kościół, za życie kapłanów w wierności!

Przed jak i podczas Eucharystii wierni mogli skorzystać z Sakramentu pokuty i pojednania, do spowiadających kapłanów ustawiały się długie kolejki. Muzyczną oprawę uroczystości odpustowej zapewniła, wzorem lat ubiegłych, Orkiestra Dęta OSP Roczyny, tworząc radosną, niepowtarzalną atmosferę w tym leśnym sanktuarium. A gdy kilka tysięcy wiernych mogło zaśpiewać „Po górach, dolinach” śpiew rozległ się po całym Beskidzie. Jego echo na długo zostanie w naszej pamięci i sercach. Donośne, dziękczynne „sto lat” zaśpiewano po Eucharystii dla jubilatów. Pod koniec uroczystości pogoda się zmieniła, zaczął padać deszcz ale orkiestra grała nadal i miała wciąż wdzięcznych słuchaczy. Na następne spotkanie, u Matki Boskiej Śnieżnej na Trzonce, ks. proboszcz Eugeniusz zapraszał już na następny rok, w pierwszą niedzielę sierpnia.

Tekst i foto: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter