Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała 7 września br. obchodziło 5-lecie swojej działalności. Z tej okazji w gościnnych progach budynku Gminy Wilamowice, w którym Stowarzyszenie ma swoją siedzibę, odbyło się jubileuszowe spotkanie jego członków i sympatyków. Wśród przybyłych gości był się również burmistrz gminy Wilamowice Marian Trela.

Pięcioletnie dokonania SAP O/B-B przedstawił prezes Stowarzyszenia Wacław Morawski przybliżając uczestnikom historię bielskiego oddziału m.in. podając ilość dotychczasowych spotkań jego członków, sesji wyjazdowych, organizacji konkursów poetyckich we współpracy z Biblioteką Wilamowicką, notatek prasowych w znaczących ogólnopolskich i regionalnych czasopismach, wydawnictw tomików poetyckich na rzecz SAP/O B-B, rejestracji filmowych dla stowarzyszenia. Podkreślił zaangażowanie  członków  w organizację tych wydarzeń.  Po zapoznaniu się z  rysem historycznym i dokonaniami twórców, burmistrz gminy Jerzy Trela wyraził serdeczne podziękowanie za wniesienie tak znacznego dorobku  rzeźbiarzy, malarzy, poetów, w życie kulturalne gminy Wilamowice. Potwierdził również, że tę działalność będzie nadal wspierał. Z kolei przyszedł czas na jubileuszowe prezentacje członków stowarzyszenia swojej twórczości.

Oprócz wystawy rzeźb, malarstwa i rękodzieła, swoje utwory zaprezentowali poeci m.in. Krystyna Sobocińska:

Tęsknota malowana

Jeszcze tylko śpiew skowronka
zawieszę na chmurce
jeszcze pstre dmuchawce wiatrem
rozsypię po łące
zapach brzozy i jabłoni
posadzę na progu
i Godzinki mojej matki
podam Panu Bogu

Zgarnę niebo dom lasek
włożę w ramę złotą
i ustawię jak ikonę
nad moją tęsknotą.

oraz Anna Nosal-Tobiasz:

Mój życia czas ...


Miałam umysł niesforny i ciągle niepokorny,
serce kapryśne, romantyczne i uparte
dzieckiem zbierałam kwiatuszki i kamyki na zgubę
i na zwodniczą ułudę, oczy miałam ... otwarte!

Mój życia czas dalej zawrotnie szybuje i leci …
Już lat pięćdziesiąt, gdy karmiłam dzieci
wnuki to dwudziesto i nastolatki!
Oni wszyscy czują się staro … oprócz mnie Prababki!!!

Miłym przerywnikiem tych prezentacji była piękna gra na skrzypcach ucznia szkoły muzycznej Błażeja Kuli z Cieszyna.  Pod koniec spotkania, prezes Stowarzyszenia Wacław Morawski wraz z burmistrzem Marianem Trelą, wręczyli pamiątkowe puchary i nagrodę książkową z okazji obchodzonego jubileuszu, za dotychczasową aktywną działalność: Weronice Włodarczyk, Zofii Ciapałowej, Ewie Witke i Urszuli Omylińskiej, oraz dyplomy i nagrody książkowe: Urszuli Dżydżyk-Dziudziel, Annie Nosal-Tobiarz, Marii Nowak, Marii Grabowskiej, Krystynie Kurzycy, Józefowi Gawłowi, Genowefie Konecznej, Wiesławowi Konecznemu, Janowi Paliczce i Błażejowi Kuli. Akcentem końcowym spotkania był wyświetlony film o dokonaniach członków SAP pt. „Twórcy SAP” autorstwa Wacława Morawskiego. Członkowie SAP O/B-B zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w V Festiwalu Poezji Słowiańskiej, przez jego organizatora Ryszarda Grajka. Festiwal ten odbędzie się w dniach 11 – 14 października br na terenie MDK i LO im. MS-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, DK im. W. Kubisz i Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej oraz w Ogrodach Kapiasa w Goczałkowicach-Zdroju. Szczegóły na plakacie.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter