W Bielsku-Białej, od środy 4 października br. można korzystać z pierwszej  stacji do ładowania elektrycznych samochodów. Uruchomiona została w podziemnym parkingu Centrum Handlowym Gemini Park przy ul. Leszczyńskiej przez Greenway Infrastructure Poland sp. z oo. To jedna z pięciu takich stacji w kraju.

Spółka GIP planuje stworzyć w Polsce sieć z ok 200 publicznie dostępnymi ładowarkami do końca przyszłego roku, umożliwiając łatwiejsze korzystanie z samochodów elektrycznych. Podczas ceremonii uruchomienia pierwszej stacji do ładowania elektrycznych samochodów w Bielsku-Białej Rafał Czyżewski – prezes zarządu GIP powiedział, że „naszym celem jest sprawienie, aby podróż samochodem elektrycznym była możliwa i łatwa a powietrze w miastach stało się czystsze. Budowana przez nas sieć blisko 200 szybkich stacji ładowania sprawi, że przemieszczanie się samochodem elektrycznym, na długich dystansach, będzie dużo łatwiejsze niż obecnie i nie będzie wymagać skomplikowanego planowania”. I dodał, że „cieszy nas także bardzo fakt, że nasza ładowarka stanęła w mieście uzyskującym dobre wyniki  w zakresie poprawiania jakości powietrza”. Równocześnie wyjaśnił, "że zasilanie auta z sieci jest wygodne, zarówno pod względem samego procesu ładowania, jak i z uwagi na prosty sposób rejestracji. Ładowanie auta trwa około 20 - 30 minut”. Obecny przy uruchamianiu stacji Zbigniew Michniowski - pełnomocnik prezydenta Bielska-Białej ds. zrównoważonego rozwoju nie krył zadowolenia przypominając, że „Bielsko-Biała za projekt „Bielsko-Biała chroni klimat” cztery lata temu zostało nagrodzone w Maastricht najwyższą europejską nagrodą dla samorządów. Jednym z elementów tej kampanii było stworzenie grupy ambasadorów klimatów, wśród których znalazło się CH Gemini Park, które podjęło wiele procedur oszczędzania prądu, ciepła i wody. To był znak, że możemy współpracować na tym polu. Nie dziwi więc, że to w Gemini powstała taka stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Działania na rzecz zrównoważonej energii i ochrony klimatu w Bielsku-Białej stały się powszechne, a osiągnięcia są duże. Miasto nie może takiej stacji otworzyć, bo nie ma koncesji na sprzedaż energii elektrycznej. Możemy natomiast wspierać takie działania, bo uważamy, że to przedsięwzięcie ma przyszłość – zaznaczył.

Co ciekawe, w Bielsku-Białej aktualnie znajduje się 10 samochodów elektrycznych. Jednym z właścicieli takiego pojazdu jest Jan Zajdel, który w środę mógł skorzystać z nowej stacji. Wskazał przy tym na niski koszt jazdy w mieście takim pojazdem na poziomie 5-10 zł/100 km oraz wyraził życzenie, aby punktów ładowania było w mieście więcej. Do końca roku ładowanie w stacji w CH Gemini Park jest bezpłatne. Warto zaznaczyć, że w ten nowy trend  komunikacyjny, szczególnie w polskich miastach, wpisała się prezentacja elektrycznego samochodu zbudowanego na bazie Fiata 500, zaprezentowanego wiosną br przez Fabrykę Samochodów Elektrycznych z Bielska-Białej. Równocześnie ogłoszony został krajowy konkurs na zaprojektowanie elektrycznego auta. Wprowadzenie do powszechnego użytku samochodów elektrycznych zapowiada również program rządowy. Mamy nadzieję, że skorzystamy na tym przedsięwzięciu , żyjąc w czyściejszej atmosferze.

Tekst: Urszula i Andrzej Omylińscy
Fotografie: Greenway Infrastructure Poland

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter