Święta Faustyna (właściwie Helena) Kowalska urodziła się dwudziestego piątego sierpnia 1905 roku, w rolniczej rodzinie z Głogowca k.Łodzi jako trzecie z dziesięciorga dzieci.

 Była zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego wstąpiła mimo sprzeciwu rodziców i po tym, jak kilka innych zakonów nie chciało jej przyjąć z powodu braku posagu.Uboga, niewykształcona dziewczyna przez wiele lat miała mistyczne wizje. Pod koniec życia opisała je w "Dzienniczku", który przypomina, że Bóg jest miłością, że Jego najważniejszym przymiotem jest miłosierdzie. Siostra Faustyna doprowadziła także do namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego, według widzenia, jakie miała w 1931 roku: "Wieczorem ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony a drugi blady. Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem >Jezu ufam Tobie<. Chcę, aby ten obraz był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia". Po długich cierpieniach, które znosiła bardzo cierpliwie, zmarła w wieku trzydziestu trzech lat - piątego października 1938 r. Jej ciało pochowano na cmentarzu zakonnym w Krakowie-Łagiewnikach. W 1966 r. w trakcie trwania procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji siostry Faustyny, przeniesiono jej doczesne szczątki do kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wezwanie Faustyny Kowalskiej, polskiej mistyczki, by zawierzyć własne życie i losy świata miłosierdziu Boga stało się szeroko znane. Nasz święty papież Jan Paweł II, który z orędziem Faustyny Kowalskiej z Łagiewnik zetknął się jako młody człowiek, beatyfikował ją osiemnastego kwietnia 1993 r., a  kanonizował  trzydziestego kwietnia 2000 roku, a była to II Niedziela Wielkanocna, którą właśnie ustanowił Świętem Miłosierdzia Bożego. Relikwie św. siostry Faustyny znajdują się w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie mieści się sanktuarium Miłosierdzia Bożego odwiedzane przez setki tysięcy wiernych z kraju i z całego świata. Dwukrotnie nawiedził je również św. Jan Paweł II, po raz pierwszy siódmego czerwca w 1997 r., a po raz drugi - siedemnastego sierpnia 2002 r., aby dokonać uroczystej konsekracji nowo wybudowanej świątyni w Krakowie-Łagiewnikach i zawierzyć cały świat Bożemu Miłosierdziu. "Nie lękaj się, Ja jestem z tobą", mówił wiele razy do siostry Faustyny Pan Jezus. Nasz Bóg jest Bogiem miłosierdzia i wszelkiej pociechy. Doświadczywszy pocieszenia od Zbawiciela, będziemy umieli pocieszać także innych. Chętnie też pośpieszymy z pomocą potrzebującym, choćby przez dobre słowo czy zwykłą, ale jakże ważną obecność.

Biografią o świętej Faustynie, chcę zakończyć już roczny cykl artykułów "Podpatrując świętych". Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem czytelnikom Gwiazdki Cieszyńskiej świętych naszego Kościoła.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter