Już po raz 22 mieszkańcy Bielska-Białej i goście mają możliwość spotkać się z okazji muzycznego wydarzenia najwyższej rangi jakim jest Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Jego inicjatorem był jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej H. M. Górecki (1933 – 2010).

Podczas inauguracyjnego koncertu 5 października br  usłyszeliśmy oratorium „Sanctus Adalbertus” op. 71 H.M. Góreckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach w wypełnionym kościele pw. św Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. Wśród uczestników tego święta muzyki był prezydent miasta Jacek Krywult, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, bp senior Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Szarek, syn kompozytora Mikołaj Górecki, przedstawiciele parlamentu RP oraz władz samorządowych. Wprowadzeniem do koncertu było słowo bpa Romana Pindla, który wyjaśnił, że utwór H.M. Góreckiego został poświęcony św. Wojciechowi – pierwszemu patronowi Polski, którego 1020 rocznica śmierci przypada w tym roku. Przytoczył fragmenty średniowiecznego hagiograficznego utworu opisującego męczeńską śmierć św. Wojciecha, który mimo ogromnego cierpienia, pokornie modląc się, prosił Pana o swoje i prześladowców zbawienie. Utwór ten nie został wykonany za życia kompozytora. Partyturę tej kompozycji odnalazł, w pozostawionych przez kompozytora materiałach, jego syn Michał Górecki. To  monumentalne oratorium „Sanctus Adalbertus” op. 71 brawurowo wykonała Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka z udziałem solistów Joanny Woś – sopran, Mariusza Godlewskiego – baryton. Chór przygotował Jarosław Wolanin.

Impreza ta stała się prawdziwym muzycznym świętem o najwyższym poziomie artystycznym, ujmując słuchaczy wirtuozerią wykonania. W rozmowie z obecnymi na koncercie państwem Aleksandrą i Aleksandrem Oczko, po jego zakończeniu pani Aleksandra stwierdziła: „Wynoszę z koncertu bardzo bogate przeżycia, bardzo piękne współbrzmiały głosy chóru i instrumentów z wykorzystaniem każdego instrumentu. Jestem bardzo zadowolona z tego co usłyszałam”. Pan Aleksander dopowiedział, że „bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony z wielu powodów. Po pierwsze używając przenośni była to malarska, plastyczna wręcz ilustracyjna muzyka, niezwykle dynamiczna, przestrzenna i bardzo przekonywująca.  Szczególnie słowo wstępne ks. bpa bardzo uporządkowało i wyjaśniło rozumienie słuchanego utworu. Mimo pozornie ciasnego wnętrza, dla tak dużego zespołu, słuchacze mieli wspaniałe, komfortowe warunki do wysłuchania tak pięknego dzieła, przy fantastycznej akustyce w kościele. Ta niezwykle precyzyjna muzyka,  przybliżyła nam tamte, sprzed tysiąca lat, wydarzenia. Należą się wielkie gratulacje dla orkiestry, chóru, solistów i wszystkich, którzy przygotowali nam to muzyczne wydarzenie”.

W kolejnych dniach Festiwalu można będzie usłyszeć muzykę syna twórcy Festiwalu  Mikołaja Góreckiego, Feliksa Nowowiejskiego i wybitnych wykonawców. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Bielsko-Biała.

Tekst i foto: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter