Już po raz trzynasty ulicami Bielska-Białej przeszła procesja różańcowa od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do bielskiej katedry.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele p w. Najświętszego Serca Pana Jezusa od nabożeństwa pierwszo sobotniego, które prowadził ks. proboszcz Krzysztof Ryszka. W uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Ryszka  w raz księżmi:  ks. prałatem Stanisławem Jaskiem - emerytowanym proboszczem z Buczkowic, ks. Andrzejem Pacholikiem SDS - duszpasterzem prowadzącego pokutne marsze różańcowe w Bielsku-Białej i ks. Przemysława Gawlasa - wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po uroczystej Eucharystii, uczestnicy wyruszyli w stronę katedry św. Mikołaja ulicami Żeromskiego, Słowackiego, Nad Niprem, przez Plac Chrobrego i Rynek starego miasta. Reprezentanci poszczególnych stanów nieśli na ramionach figurę Matki Bożej Fatimskiej. Członkinie Wspólnoty Nieustającego Różańca - różaniec, przedstawiciele najmłodszych wcielili się w role pastuszków fatimskich - św. Hiacynty, św. Franciszka i Łucji i niosły relikwie Dzieci Fatimskich. Obok nich szli uczestnicy procesji z relikwiami św. Faustyny i św Jana Pawła II. Wśród obecnych nie zabrakło licznych pocztów sztandarowych, reprezentujących grupy i organizacje społeczne oraz stowarzyszenia i wspólnoty katolickie. Po drodze dołączali także duszpasterze innych bielskich parafii. Z towarzyszeniem orkiestry wszyscy śpiewali pieśni ku czci Matki Bożej.

Procesja zatrzymała się na rozważaniach tajemnic chwalebnych Różańca i przypominania najważniejszych cudownych interwencji Matki Bożej w dziejach Europy. Przed bielską katedrą pw. św. Mikołaja uczestników procesji, powitał ją ks. proboszcz Antoni Młoczek  wraz duszpasterzami parafii katedralnej. W bielskiej katedrze uczestnicy procesji modlili się przed wystawionym  Najświętszym Sakramentem w czasie, której został odczytany Akt Zawierzenia Diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi, który ogłosił ks. biskup Roman Pindel trzynastego maja 2017 r.. w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku- Białej.Modlitwę zakończył Apel Jasnogórski.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter