Poświąteczny okres Bożego Narodzenia to wzmożona działalność regionalnych zespołów śpiewających  kolędy,  pastorałki, przedstawiających  jasełka. Odżywają tradycyjne teksty i obrzędy kolędnicze, w których pojawiają się postacie z historii Świętej Rodziny. Kolędniczej tematyki nie brakuje również w programach zespołów regionalnych Podbeskidzia.

Oryginalną formułę spotkania regionalnych zespołów pieśni i tańca zaproponowała Agnieszka Rusin kierownik Zespołu  Pieśni i Tańca„Ziemia Beskidzka”. Jej propozycja to już II edycja Międzynarodowego Konkursu  Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy”, pod patronatem starosty bielskiego Andrzeja Płonki. Do jego udziału zaproszono zespoły z  Węgier, Słowacji i Polski. Uczestniczyło w nim około 150  osób. 


Konkursowy turniej odbył się w niedziele 7 stycznia br w kościele Salwatorianów pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrej, przy wypełnionym słuchaczami kościele, którzy przyszli posłuchać pięknych wykonań polskich i zagranicznych, tradycyjnych kolęd i pastorałek, ożywionych nowa aranżacją w wykonaniu  zespołów folklorystycznych z Węgier - Galgaheviz, ze Słowacji - Maticiarik, Jaworzynki - „Mała Jetelinka”  oraz z Podszkla - „Serdocki”. Każdy zespół zaprezentował  program charakterystyczny dla swojego terenu, w pięknych regionalnych strojach, a niektóre w towarzystwie grup muzycznych z tradycyjnymi  instrumentami.Ten barwny, radosny i różnorodny przegląd kolędowy oceniony został przez publiczność i wyłoniono zwycięzców:

GRAND PRIX -nagrodę publiczności  otrzymał zespół „ Serdocki’ z Podszkla.

W kategorii- kapela – I nagrodę otrzymał zespół  „Jetelinka” z Jaworzynki.

W kategorii - zespół młodzieżowy - I miejsce uzyskały   - „Serdocki” z Podszkla.

W kategorii- dziecięcy zespół  – I miejsce przyznano zespołowi -Maticiarik ze Słowacji.

W kategorii-  zespół zagraniczny – I miejsce otrzymał  Zespół Folklorystyczny z Węgier.

Akcentem końcowym przedsięwzięcia było wzruszające wykonanie kolędy „Cicha noc” przez poszczególne zespoły, w swoich językach. Konkurs prowadziła Agnieszka Rusin i Grzegorz Gabor (OSP), a zespoły przedstawiał Jakub Baca. Organizowany był siłami społecznymi Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”.Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Beskidzka" powstał w 2013 r. Celem działalności zespołu jest promowanie i szerzenie szeroko rozumianej kultury i tradycji ludowej. Nasz obecny repertuar prezentuje tradycje i tańce górali żywieckich takie jak: koło, obyrtka, siustany, koń i hajduk.  Pierwszy oficjalny występ nowo powstałego zespołu miał miejsce 6 lutego 2014 roku w Bielsku-Białej, podczas promocji „Śpiewnika Karpackiego” autorstwa Władysława Motyki. Zespół koncertował w ponad 200 oficjalnych imprezach min.   w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, podczas Mazurskich Spotkaniach z Folklorem, na XXXVIII Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie oraz Festiwalu Kultur Pogranicza "Karpackie Klimaty". Byliśmy na Węgrzech, Słowacji i Czechach. Na swoim koncie mamy płytę „Kolędy i Pastorałki". Członków Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”   – łączy wspólna pasja, przyjemność, setki wspomnień oraz przeżywanie niezapomnianych chwil w świetnym towarzystwie  -wyjaśnia kierująca zespołem AGNIESZKA RUSIN.

Wyśpiewana radość z Bożego Narodzenia, podczas konkursu, którego nośnikiem  były tradycyjne kolędy i pastorałki zbliżyła dzieci, młodzież  i starszych z różnych narodowości, ożywiając wszystko co dobre, piękne, rodzinne i szlachetne. To dobry sposób na propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturalnych i narodowych.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter