W Książnicy Beskidzkiej można od poniedziałku 5 marca br oglądać wystawę malarską „Przyjazny świat kolorów”. Przygotowali ją członkowie Sekcji Malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej pod kierunkiem prof. dr hab. Ernesta Zawady.

Podczas wernisażu zebranych przywitał dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek, podkreślając, że UTW z Książnicą Beskidzką współpracuje od chwili jego powstania . Przez 22 lata wielokrotnie organizowaliśmy wspólne wystawy malarskie – dodał, które zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Obserwując aktywność słuchaczy UTW dyrektor KB zauważył, że  mają wciąż nowe pomysły, inicjatywy, które wprowadzają w życie, będąc dobrym przykładem do znanego powiedzenia, że „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”.

Z kolei kurator wystawy prof. dr hab. Ernest Zawada przedstawił ciepło uczestników wystawy: Ewę Borzyszkowską, Cecylię Bosak, Krystynę Bromirską, Halinę Formas, Mariannę Giemzę, Irenę Hulboj, Krystynę Kampczyk, Halina Klimczyk-Gawęda, Annę Limańską, Jolantę Naruszewicz, Jadwigę Nikodem, Józefę Nowak, Wandę Płatek, Elżbietę Sadlak, Czesława Siudaka, Bożenę Stępień, Urszulę Szostak, Alinę Szybowicz, Iwonnę Wojtasik, Halinę Worecką, opisując ich dokonania, postępy, tematykę obrazów, kompozycje, dobór kolorów, technikę, poszukiwania, osiągnięcia. Na pytanie, które prace wyróżniłby, odpowiedział: „Każdy  obraz z wystawionych, zasługuje na wyróżnienie, bo reprezentuje cząstkę   własnego, indywidualnego stylu, ale szczególnie należałoby wyróżnić prace pani Urszuli Szostak, która zdobyła uznanie w ubiegłorocznym konkursie im. Ignacego Bieńka. Ciekawe są też prace, wykonane przy użyciu małych formatów, przez panią Jadwigę Nikodem, która dopiero zaczęła uczęszczać na nasze spotkania.To dla niej nowe doświadczenie. Zwróciłem  uwagę na te dwie osoby panią Urszulę, która uczęszcza od samego początku na nasze zajęcia i panią Jadwigę, która zaczęła w tym roku akademickim, a już są tego efekty”. 


Przez 20 lat starostą Sekcji Malarskiej UTW była Urszula Szostak. Obecnie funkcje tę pełni Elżbieta Sadlak, która opisując  działalność jej członków  stwierdziła: „Sekcja działa od początku powstania UTW pod patronatem ATH w Bielsku - Białej, tzn.  od roku 1996. Poza dwuletnią przerwą, do chwili obecnej nad rozwojem artystycznym grupy czuwa prof. dr hab. Ernest Zawada. Profesjonalne prowadzenie zajęć i budowanie przyjaznej atmosfery w grupie, duża aktywność i znaczący wkład pracy słuchaczy pozwalają na uczestniczenie w konkursach prac malarskich i cykliczne organizowanie wystaw w Bielsku - Białej.

W ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka dwukrotnie I  miejsce zajęły słuchaczki UTW z naszej grupy: pani Halina Worecka i pani Urszula Szostak. Wielokrotnie otrzymywaliśmy wyróżnienia. Niektóre osoby uczestniczą w konkursach w innych miastach, gdzie także są nagradzane. Każdego roku organizujemy wystawy całej grupy i indywidualne, które cieszą się dużym powodzeniem,  licznie odwiedzane przez miłośników sztuki.

Spotkania i praca  w Sekcji Malarskiej UTW  pozwalają aktywnie spędzać czas na emeryturze, realizować marzenia, nawiązywać przyjazne kontakty i brać czynny udział w życiu kulturalnym naszego miasta”.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter