W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, 1 kwietnia Mszę świętą w bielskiej katedrze sprawował ks. biskup Roman Pindel. Przy ołtarzu wraz księdzem biskupem Romanem modlili się księża: Antoni Młoczek- proboszcz katedry, Sławomir Kołata - v-ce rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, Piotr Góra - sekretarz ks. biskupa, Zbigniew Powada - proboszcz senior.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman Pindel wskazał na przykład opisanego w Dziejach Apostolskich nawrócenia setnika Korneliusza, który w obliczu wyznania wiary Piotra zmienił swoje życie i wraz z całą swą rodziną przyjął chrzest. „Piotr jest przekonany, dlatego wygłasza Dobrą Nowinę. Dlatego to głoszenie jest tak skuteczne. Dlatego, że on rzeczywiście zobaczył i uwierzył” – powiedział ks. biskup Roman, tłumacząc, na czym opiera się nasza wiara. „Nasza wiara opiera się na długim łańcuchu świadectw tych, którzy uwierzyli i przekazali kolejnemu pokoleniu, że Jezus zmartwychwstał” – dodał ks. biskup Roman i zachęcił, by wsłuchać się uważnie w świadectwo Piotra wypowiedziane w domu poganina.

„To rdzeń tej wiary, którą powtarzają wszyscy apostołowie, wszyscy świadkowie, którym dane było żyć w latach męki, śmierci, zmartwychwstania Jezusa”. Na zakończenie ks. biskup Roman dodał; „Prośmy Boga, by umocnił w nas wiarę tak, żebyśmy byli zdolni, gotowi i chętni dzielić się nią z radością! Dzielić się wiarą z tymi, którzy są postawieni na naszej drodze. Życzę, żebyśmy tę wiarę pielęgnowali. Żebyśmy cały czas zatrzymywali w sercu to przekonanie, że dzięki tej wierze jesteśmy zbawieni w Jezusie Chrystusie”. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego uświetnił śpiew chóru bielskiej katedry pod dyrekcją Tadeusza Czerniawskiego, a na organach grała Ewa Bąk.

Na zakończenie uroczystej liturgii Zmartwychwstania Pańskiego ks. biskup Roman udzielił indywidulnych błogosławieństw dzieciom.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter