Maraton pływacki „Płyniemy do Rzymu”, będący wspaniałą integracyjną inicjatywą, w każdą rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, rozkręca się z roku na rok coraz bardziej. Rozpoczął się sztafetą pływacką w 2014 r, aby uczestnicy ze Stowarzyszenia Dzieci Specjalnej Troski „ADA” z Bielska-Białej mogli symbolicznie znaleźć się na placu św. Piotra w Rzymie w dniu kanonizacji Wielkiego Papieża, poprzez przepłynięcie 1478 krotności basenu krytej pływalni „Troclik”, odpowiadającej liczbie kilometrów, dzielącej Bielsko-Białą od Rzymu. Autorką pomysłu i kierownikiem maratonu „Płyniemy do Rzymu” była Elżbieta Tyczyńska ze Stowarzyszenia „ADA.”

Jego IV edycja przebiegała w dniach 21 – 22 kwietnia br. już nie tylko na „Trocliku”, ale także na innych obiektach pływackich w Polsce i na świecie. Wzięło w niej udział 618 osób z kraju i zza granicy. Zakończyła się  przepłynięciem przez wszystkich uczestników razem 907 km.  Łącznie z poprzednimi edycjami daje to wynik 3357 km, przekraczając znacznie dwukrotną odległość z Bielska-Białej do Rzymu, czyli zaczęto na dobre, płynąć dookoła świata. W gronie uczestników maratonu pływackiego wystąpiła ok. 150 osobowa reprezentacja Stowarzyszenia „ADA”  wśród nich 40 osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnictwo w tej sportowej imprezie, nawiązującej od samego początku do pamięci o św. Janie Pawle II, jest dla wszystkich specjalnym wyróżnieniem oraz okazją do przypomnienia Jego słów; „Wytrwały wysiłek i radość ze zwycięstw nabiera znaczenia symbolu, do którego może odwołać się każdy człowiek pragnący duchowo wzrastać”. Jest to bardzo istotne,szczególnie dla osób niepełnosprawnych, bo jak stwierdził swego czasu św. Jan Paweł II: „Sport ma dziś ogromne znaczenie, ponieważ może sprzyjać upowszechnianiu, wśród młodych, ważnych wartości takich jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, wspólnota, solidarność”.

Uczestnicy pływackiego maratonu nie kryli swojej radości, potwierdzającej słowa papieża. „ Są dumni z udziału w nim, jest to dla nich jedno z ważniejszych wydarzeń w roku, które mobilizuje  do większego wysiłku i systematycznego treningu – potwierdza Elżbieta Tyczyńska kierownik maratonu. Uczestnictwo w pływackim maratonie jest dobrą zachętą do pokonywania coraz to większych wyzwań. Jak informuje organizator - w IV edycji maratonu dystans 5 km pokonało 18 osób a 10 km osiągnęło 7 uczestników. Wiek dla uczestników maratonu nie stanowił bariery. Startowało 5 -ro dzieci, które nie przekroczyły 3 lata a grupa 16 -tu dorosłych przekroczyła 60 -tkę. W niej znaleźli się m.in. reprezentujący portal „Gwiazdka Cieszyńska”. Odnotowano również  pokonanie najdłuższego dystansu tej edycji tzn. 17,5 km, przez jednego pływaka.

Rosnącą popularność maratonu potwierdza uczestnictwo w nim osób w takich krajach jak Niemcy, Anglia, Rumunia, USA a nawet Korea. Dla sprawnej  organizacji Stowarzyszeniu „ADA” i Bielsko-Bialskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji pomogli darczyńcy:  Aqua, Elikopol, Drukarnia Dimograf oraz wolontariusze - uczniowie szkoły Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego z Bielska-Białej, wolontariat pracowniczy firmy Avio Aero z Bielska-Białej, wolontariat z Chibo. Uczestnikom maratonu wręczono dyplomy oraz wzmacniający deser z czekolady i soczku. A na zakończenie imprezy i podsumowaniu wyników pojawił się wyśmienity tort, wykonany przez cukiernika, zaprzyjaźnionego ze Stowarzyszeniem „ADA”.  Dziękując pomagającym w organizacji - Elżbieta Tyczyńska  wręczyła im okolicznościową statuetką.

Tradycyjnie, maraton pływacki „Płyniemy do Rzymu” objęty był Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta oraz Biskupa Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Romana Pindla. Na jego otwarciu pojawili się m.in. jako przedstawiciel Urzędu Miasta Jacek Broda z Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu, Grzegorz Szetyński – wicestarosta bielski, ks. Robert Kasprowski – dyrektor diecezjalnego Caritas, reprezentujący biskupa ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej,  Zofia Piotrowska – prezes Stowarzyszenia Dzieci Specjalnej Troski „ADA”, przedstawiciele darczyńców. Nad całością czuwała Miriam Korczyńska z radia „Anioł Beskidów”.

Podczas jego  otwarcia ks. Robert Kasprowski stwierdził: „ Pomysł maratonu umożliwia przekraczanie barier jakie stoją przed osobami niepełnosprawnymi i pozwala łączyć się duchowo z wydarzeniami, jakie dzieją się poza naszym zasięgiem, poza granicami naszego miasta a nawet kraju. W ten kolejny maraton włączają się osoby z różnych krajów i miejsc na świecie, co dowodzi o jego wartości i znaczeniu dla wszystkich ludzi łączących się  wokół istotnych i ważnych wartości.  Mam nadzieję, że w przyszłym roku też wezmę  udział w maratonie, bo to bardzo dobra impreza, integrująca, łącząca społeczeństwo. I to jest bardzo piękne, że przez sport, zabawę, można tak wiele dobrego osiągnąć”.

Zakończona IV edycja maratonu pływackiego, z rekordowymi wynikami, jest dobrą zapowiedzią na przyszłość tej wartościowej, dobrze trafionej, w społeczne potrzeby inicjatywie. Aby sprostać stale rosnącym wyzwaniom, warto podjąć już pływacki trening, aby uzyskać jeszcze lepszy wynik za rok.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter