Poznając swój organizm, łącząc harmonijnie pracę z wypoczynkiem, przestrzegając właściwej diety, dozując częstą dawkę ruchu, dbając o życie duchowe możemy dożyć sędziwego wieku. A gdy dobrze się czujemy, nic nam nie dolega, przebywamy w dobrym towarzystwie, możemy wiele dać z siebie innym. W utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej pomagają nam m.in. uzdrowiska. Odwiedziliśmy ostatnio jedno z nich, w znanym zagłębiu sanatoryjnym jakim jest Ciechocinek, gdzie korzystamy z pobytu  w Sanatorium Uzdrowiskowym „Krystynka”. Spotkaliśmy tu też dużą grupę Bielszczan, przebywających w Sanatorium Uzdrowiskowym  ZNP na turnusie rehabilitacyjnym. 

Ciechocinek to jedno z bardziej urokliwych i niezwykłych miejsc w centrum Polski o specyficznym mikroklimacie wytworzonym przez zabytkowe, drewniane tężnie. W tym wyjątkowym klimacie znajduje się  26 zakładów przyrodo-leczniczych, sanatoriów, szpitali, poradni, basenów leczniczych, domów zdrojowych o pięknej zabytkowej architekturze, a wśród nich „Krystynka”. To miejsce gdzie można zadbać o swoje zdrowie, połączyć rehabilitację, leczenie z wypoczynkiem, spacerami w łagodnym klimacie, w zieleni parków, wśród kolorowych dywanów kwiatowych i piękna zabytkowych budowli. Swoje zdrowie można wzmocnić korzystając z kąpieli solankowych, w których dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia i magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, bromu i innych mikroelementów mają wyjątkowe właściwości lecznicze wykorzystywane już w XIX w. Leczy się tu głównie choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, cukrzycę, górnych dróg oddechowych, otyłości, osteoporozy.

W przytulnym wnętrzu, komfortowo wyposażonych pokojach „Krystynki”, w atmosferze pełnego relaksu i dobrze zorganizowanym, wypełnionym czasie w różne atrakcje kulturalne , turystyczne można wzmocnić, poprawić swoje zdrowie pod opieką  lekarzy specjalistów.

W tym profesjonalnie prowadzonym kompleksie leczniczym spotykamy kuracjuszkę panią Barbarę z Bielska-Białej, która stwierdziła  - „ Choruję na reumatologiczne zapalenie stawów. Lekarz opiekujący się pacjentami w Sanatorium Uzdrowiskowym „Krystynka” zaordynował mi zabiegi z kąpielą w solance, gimnastykę zbiorową  laser, masaże wirowe, ćwiczenia w basenie  - w sumie ponad 50 zabiegów w ciągu 3 tygodni pobytu tutaj – wyjaśniła pani Barbara. Mam nadzieję, że mi pomogą”. O swoich odczuciach  relacjonuje  inna kuracjuszka przebywająca w sanatorium uzdrowiskowym ZNP  z Bielska-Białej, zwracając uwagę na na bogaty program kulturalno-rozrywkowy, oferowany kuracjuszom oprócz programu leczniczego. Podczas jednego z koncertów z zespołem kameralnym „Camerata Vladislavia” solista porwał mnie do tańca przed całą salą – opisuje kuracjuszka i dodała „dostarczając mi ogromnej emocji i radości, którą będę długo pamiętać. Cieszę się, że mogę korzystać z bogatej oferty zabiegów leczniczych i ciekawie zorganizowanego czasu  w otoczeniu pięknej przyrody i atrakcyjnych zabytków”. 

Kwitnie również życie kulturalne w  „Krystynce”. Można skorzystać z bogatej oferty koncertów, zabaw, spotkań oraz dużej ilości wycieczek autokarowych  do zwiedzania bogatej w zabytki historyczne ziemi kujawsko-pomorskiej m.in. miasta i okolice Torunia, Malborka, Gdańska, Lichenia, Szlaku męczeńskiej drogi ks. Jerzego Popiełuszko czy Sanktuarium pw. Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Warto odwiedzić kurort Ciechocinek, który dostarczy każdemu wiele dla ciała i ducha. Zauważyli to już nasi pradziadkowie, trzeba  korzystać z tego również dziś.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter