Przebywając w maju br w Sanatorium Uzdrowiskowym w Ciechocinku odwiedziliśmy najsłynniejsze miejsca regionu kujawsko-pomorskiego. Byliśmy również  w pobliskim Toruniu w rozgłośni Radia Maryja przy ul. Żwirkii Wigury 80.

Przed 26 laty znajdował się tu, wokół ogródków działkowych, parterowy domek jednorodzinny, w którym trzech kapłanów redemtorystów, przy pomocy małej grupy świeckich,  rozpoczęło nadawanie audycji Radia Maryja. Najpierw dla najbliższego regionu, ale wkrótce dla całej Polski a następnie na cały świat. Z dawnego domu nazywanego „betlejemką”, przez kolejne lata, powstał piękny kompleks grupujący dziś wszystkie redakcje i studia Radia Maryja. Znakiem rozpoznawczym stacji jest logo patronki MB Fatimskiej i kilkudziesięciu metrowy maszt radiowy, widoczny  dla każdego przechodnia. Radio to mogło powstać dzięki solidarnej pomocy słuchaczy tworzących Rodzinę Radia Maryja.  Znaczenie tego dzieła już u jego początków docenił papież św. Jan Paweł II, którego słowa, przechowane jak relikwie, przypominane są słuchaczom w oryginalnym brzmieniu: „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie Radio,  nazywa się Radio Maryja” - wypowiedziane w Watykanie do Rodziny Radia Maryja w 1993 r. 

To ewangeliczne dzieło od początku swojego istnienia zaczęło służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie trafiając do słuchaczy na całym świecie. Dokonuje tego krzewiąc wiarę, dążąc do prawdy, kształtując sumienia i umysły słuchaczy, głosząc Ewangelię - „aby odnowić oblicze ziemi”. Zwiedzając z przewodnikiem toruńską radiostację Radia Maryja trafiamy na galerię pamiątkowych zdjęć z początku istnienia radia oraz posługujących sióstr i ojców redemptorystów z dyrektorem radia o. dr Tadeuszem Rydzykiem. Z drugiej strony  rozgłośnię opasuje  Droga Krzyżowa, będąca darem górali z Zakopanego. W części dawnego budynku znajduje się malutka Pierwsza Kaplica Radiowa, z której codziennie nadawana jest transmisja modlitwy różańcowej. Są w niej  liczne pamiątki osobiste od Ojca św. Jana Pawła II oraz relikwie świętych i błogosławionych. Dla pielgrzymów zwiedzających rozgłośnię dostępna jest  okazała kaplica MB Częstochowskiej.  Przygotowano tu też Pawilon Pielgrzyma, gdzie można  m.in. zobaczyć okolicznościowy film z pierwszych lat działalności, oraz zaprezentowane poszczególne studia Radia Maryja.

Ten krótki spacer po obiekcie rozgłośni, pozwolił wczuć się w atmosferę tego niezwykłego miejsca, stanąć oko w oko z przechodzącymi obok ojcami redemptorystami, na co dzień widzianymi na szklanym ekranie lub słyszanymi przez Radio. Wokół Radia Maryja powstały również inne niezwykle ważne dzieła – Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Telewizja TRWAM, Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” mający na celu m.in. wzmacnianie tożsamości narodowej Polaków w kraju i za granicą, „Nasz Dziennik” - pismo codzienne o wyłącznym polskim kapitale, Fundacja „Nasza Przyszłość” - wspierająca m.in. rozwój nauki, oświaty i wychowania oraz promowanie dziedzictwa narodowego.

Radio Maryja - ten „Katolicki głos w Twoim domu”, propagujące prawdę, miłość, dobro i piękno utrzymuje się tylko z dobrowolnych ofiar słuchaczy. To stanowi o jego sile i niezależności. Warto mu pomagać, aby istniało i mogło się rozwijać.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter