W dniu wczorajszym (16.05) w bielskiej katedrze obchodzili swoje dwudziestopięciolecie święceń kapłańskich siedemnastu księży wyświęconych przez ks. biskupa Tadeusza Rakoczego w 1992 roku, a którzy byli pierwszymi kapłanami w historii powstania naszej diecezji bielsko-żywieckiej.

Mszę świętą pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Rakoczego sprawowali wspólnie księża wyświęceni dwadzieścia pięć lat temu; ks.Tomasz Błachut, ks.Adam Ciapka, ks.Andrzej Ciesielski, ks.Jacek Gasidło, ks.Piotr Gruszecki, ks.Piotr Homel, ks.Bogusław Kaleta, ks.Lech Kalinowski, ks.Marian Kulik, ks.Piotr Liptak, ks.Janusz Płatek, ks.Jerzy Ryłko, ks.Mirosław Szewieczek, ks.Jacek Urbaczka, ks.Jan Waluś, ks.Marek Wróbel. W wygłoszonej homilii ks. biskup Tadeusz Rakoczy przypomniał, że "pierwsze święcenia kapłańskie w nowo ustanowionej diecezji diecezji bielsko-żywieckiej były ważnym momentem w jej historii. Jednocześnie wyraził głęboką wdzięczność wobec kapłanów za ich wierną służbę. Patrzę na was jak na wielki, pierwszy dar kapłaństwa w naszej diecezji" i 'Dziękuję Bogu za to, że używa waszych ust rąk, gdy sprawujecie Eucharystię i wypowiadając słowa rozgrzeszenia w sakramencie pokuty i pojednania".

Na zakończenie ks.biskup Tadeusz Rakoczy przestrzegł, że "Nikt nie jest samotną wyspą, a tym bardziej kapłan" i przed pielęgnowaniem indywidualizmu połączonego z egoizmem i brakiem dialogu, wzywając jednocześnie do odczytania na nowo słów nauczania św. Jana Pawła II. Słowa podziękowania w imieniu księży wyświęconych dwadzieścia pięć lat temu wypowiedział ks. Piotr Gruszecki proboszcz żywieckiej konkatedry: "Gorąco Ci chciałem osobiście podziękować za Twą wiarę, żywą i prostą wiarę pasterza ,który ma świadomość swej słabości i wielkości Boga. Jak również za pokorę, która nie boi się słowa przepraszam, a jednocześnie przypomniał słowa św. Brata Alberta - "Nikt do nieba nie idzie sam, idźmy razem, kroczymy do tego Domu, w którym czeka na nas Ojciec".

Po udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa ks. biskup Tadeusz Rakoczy wraz ze zgromadzonymi księżmi jubilatami pozował do wspólnego zdjęcia.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter