Chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby Stephena Kinga – amerykańskiego pisarza, który w swoim dorobku ma wiele ciekawych i ujmujących powieści. Dziś zaprezentuję Wam 10 najlepszych cytatów, które można znaleźć w jego fantastycznych książkach.

Jeśli znalazł się ktoś, kto nie kojarzy Stephena Kinga, to wspomnę o nim słowem. Urodził się w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych i już od najmłodszych lat interesował się literaturą. Dorabiał w młodości pisząc artykuły do gazet, a po godzinach spędzał czas na pisaniu własnych opowieści, które początkowo znajdywały swoje miejsce tylko w szufladzie. Jego pisarską karierę zapoczątkowała powieść „Carrie”, która opowiadała o młodej dziewczynie, przechodzącej przez bardzo trudny okres w szkole, z racji iż nie była tam akceptowana ze względu na swoją „dziwną” matkę. King wysłał maszynopis „Carrie” do wydawnictwa i niedługo po tym zapomniał o niej całkowicie. Przypomniał sobie dopiero wtedy, kiedy otrzymał ofertę wydania tejże powieści.

Amerykański pisarz zaczął więc zajmować się tym zawodowo, wydając co roku przynajmniej dwie, sporej wielkości, książki. Wiele z jego powieści doczekało się wyśmienitych ekranizacji, które do dziś są klasyką kina. Chyba nie muszę nikomu przedstawiać „Lśnienia” czy „Zielonej mili”.

Tak też się składa, że za niedługo będziemy mogli przeczytać kolejną książkę tzw. „mistrza”, gdyż jej premiera w Polsce, to kwestia kilku dni. Zatytułowana jest „Śpiące Królewny”. Z tej okazji chciałam Was uraczyć najlepszymi złotymi myślami Stephena Kinga, które zawarł na łamach swoich najlepszych książek.

1. „Ludzie z wiekiem nie stają się lepsi, stają się tylko sprytniejsi. Kiedy jesteś starszy i mądrzejszy, to wcale nie przestajesz obrywać skrzydełek muchom, po prostu potrafisz wymyślić lepsze powody, żeby to usprawiedliwić”.
~ Carrie

2. „Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać”.
~ Ręka mistrza

3. „Nawet dziwna miłość jest lepsza od braku miłości”.
~ Zielona mila

4. „... głupota jest jedną z dwóch rzeczy, które najlepiej widzimy z perspektywy czasu. Drugą są stracone okazje”.
~ Dallas ‘63

5. „O najważniejszych sprawach najtrudniej opowiedzieć. Są to sprawy, których się wstydzisz, ponieważ słowa pomniejszają je - słowa powodują, iż rzeczy, które wydawały się nieskończenie wielkie, kiedy były w Twojej głowie, po wypowiedzeniu kurczą się i stają się zupełnie zwyczajne. Jednak nie tylko o to chodzi, prawda? Najważniejsze sprawy leżą zbyt blisko najskrytszego miejsca twej duszy, jak drogowskazy do skarbu, który wrogowie chcieliby ci ukraść. Zdobywasz się na odwagę i wyjawiasz je, a ludzie dziwnie na ciebie patrzą, w ogóle nie rozumiejąc, co powiedziałeś, albo dlaczego uważałeś to za tak ważne, że prawie płakałeś mówiąc. Myślę, że to jest najgorsze. Kiedy tajemnica pozostaje niewyjawiona nie z braku słuchacza, lecz z braku zrozumienia”.
~ Cztery pory roku

6. „Prawdziwy żal jest tak samo rzadki jak prawdziwa miłość”.
~ Carrie

7. „Grawitacja nie istnieje, to życie po prostu jest ciężkie”.
~ Doktor Sen

8. „Dom jest tam, gdzie chcą, żebyś został dłużej”.
~ Przebudzenie

9. „Trzeba zawsze iść naprzód, powtarzając "Dam sobie radę", nawet kiedy się wie na pewno, że tak nie będzie”.
~ Ręka mistrza

10. „Czy myśli pan, że jeśli człowiek szczerze żałuje tego, co zrobił, może wrócić do czasu, który był dla niego najszczęśliwszy, i żyć w nim całą wieczność? Czy tak wygląda niebo?”
~ Zielona mila

Może najnowsza premiera książki Stephena zachęci Was do sięgnięcia po jego twórczość? Ogromnie polecam. U siebie w domu mam bardzo dużo jego książek i ciężko jest mi wybrać najlepszą. Wszystkie są niesamowite i niepowtarzalne. Tak samo, jak ich autor. Choć życie go nie oszczędzało, dał radę podnieść się z dna i tworzyć swój „pomnik”, który na zawsze zostanie z nami.

JK
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter