W tym roku Adwent rozpoczniemy 3 grudnia. Adwent potrwa 22 dni i zakończy się 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Czas Adwentu to dwa ważne okresy - od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia - to czas oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa, z kolei okres od 16 grudnia jest już bezpośrednim czasem przygotowań do Świąt Narodzenia Pańskiego. W trzecią niedzielę Adwentu kapłani będą odprawiać nabożeństwa w różowych szatach - zaś teksty liturgiczne będą wypełnione radością wyczekiwania na nadejście świąt.

Jest to szczególny czas - czas oczekiwania i duchowego przygotowania się na narodzenie Syna Bożego Jezusa Chrystusa. W naszych świątyniach znów pojawią się wieńce adwentowe, które będą zapalane w każdą kolejną niedzielę Adwentu. Wieniec adwentowy zazwyczaj składka się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Świece oznaczają - pokój, wiarę, miłość oraz nadzieję. To jedna z nieodłącznych tradycyjni, symbolizująca oczekiwanie na przyjście Pana. Poszczególne elementy wieńca mają swoją symbolikę. Gałązki oznaczają życie i nadzieję, świece - światło. Natomiast sama forma wieńca, który jest w kształcie kręgu - powracający cykl życia. W tradycji znajduje się także świeca adwentowa - symbol chrześcijanina, która podobnie jak poszczególne elementy wieńca posiada swoją symbolikę. Płomień symbolizuje - światło Ducha Świętego, knot - duszę, wosk - ciało. Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat.

Kolejnym symbolem Adwentu jest także kalendarz adwentowy. Specjalny kalendarz służy nam do odliczania dni od pierwsze dnia aż do Wigilii Bożego Narodzenia. W okresie Adwentu możemy także spotkać lampiony adwentowe. Wewnątrz lampionu wierni - zazwyczaj dzieci, umieszczają świece lub małe żaróweczki symbolizujące światło. Lampiony często przynoszą dzieci na mszę roratnią, podczas której w trakcie części pierwszej Mszy św. w kościele panuje symboliczna ciemność. 

Msza św. roratnia jest charakterystyczną liturgią odprawianą każdego dnia Adwentu oprócz niedziel. Sprawowana jest zazwyczaj rano i uczestniczą w niej dzieci, które przynoszą ze sobą specjalne, zdobione lampiony. Wiadomo, że początki Adwentu sięgają IV wieku.

Można powiedzieć, że Adwent możemy porównać do Wielkiego Postu. Jednak w Adwencie przygotowujemy się do Bożego Narodzenia, do nadejścia Pana. Okres ten kojarzy się z czuwaniem, do którego Jezus wielokrotnie wzywał w swoich Ewangeliach. Warto znaleźć więcej czasu na modlitwę, podczas której nasze serca będą czuwać. 
Należy podkreślić, iż Adwent jest przede wszystkim czasem radosnego oczekiwania. Jednak w czasie przygotowań do nadejścia Chrystusa - raczej nie świętujemy. Główną symbolika ma głębsze podstawy, które mają związek m.in. z odnalezieniem sensu życia, dzieleniem się doświadczeniem wiary oraz spotkaniem z Bogiem.

Tegoroczny okres Adwentu znów będzie czasem owocnego poszukiwania Chrystusa w modlitwie, w Słowie Bożym, w naszym codziennym życiu - wszędzie tam, gdzie będziemy otwierać przed Nim nasze serca. To doskonały czas, aby w ciszy, zadumie i spokoju, przemyśleć wszystkie dotychczasowe sprawy, zatrzymać się w biegu codziennych np. przez udział w roratach czy w rekolekcjach, których w tym okresie na pewno w naszych parafiach nie zabraknie.

(P. Staroń)
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter