Cieszyn hucznie świętuje setną rocznicę swojego chwalebnego, pionierskiego wkładu w budowę niepodległej Rzeczpospolitej. W tych dniach nie może zatem zabraknąć refleksji o jednym z przywódców duchowych tego regionu na progu niepodległości, współtwórcy i jednym z prezesów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, pośle i senatorze, niezwykle aktywnym społeczniku i burmistrzu Miasta. Zapraszamy do obejrzenia miniatury filmowej, poświęconej niezwykłej postaci ks. Józefa Londzina ...

Adres filmu: https://youtu.be/x3acsjWkVt0

ks. Józef Londzin
(ur. 3 lutego 1862 r. w Zabrzegu k. Czechowic - zm. 21 kwietnia1929 r. w Cieszynie) Ksiądz, Społecznik, Burmistrz Cieszyna


Syn Józefa (1836-1906), nauczyciela i Katarzyny Kuboszek. Absolwent gimnazjum w Bielsku. Studia teologiczne odbył w Ołomuńcu. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1889 r. Wikary w Strumieniu, Międzyrzeczu i Cieszynie.

Redaktor i wydawca "Gwiazdki Cieszyńskiej" (od 1890). Katecheta w Gimnazjum Polskim w Cieszynie (1895-1907). Prezes Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego (1903-1904). Poseł do parlamentu w Wiedniu (1907-1918) z ramienia Związku Śląskich Katolików, któremu przewodził.
W październiku 1918 r. współtwórca i jeden z prezesów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego (RNKC) a także członek kilkuosobowego prezydium Polskiej Komisji Likwidacyjnej. W prezydium RNKC zasiadał do końca jej istnienia w 1920 r. Był posłem na Sejm RP (1919-1928, m.in. klub Narodowego Zjednoczenia Ludowego), a następnie senatorem RP (w 1928 r. wybrany z listy BBWR). Burmistrz Cieszyna w latach 1927-1929.

Założyciel towarzystwa "Opieka nad Kształcącą się Młodzieżą im. bł. Melchiora Grodzieckiego". Prezes "Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku" (1925-1928) i Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego "Beskid Śląski" w Cieszynie. Założyciel Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (1901), z ramienia którego prowadził tzw. Muzeum śląskie. Twórca bibliografii druków wydanych na Śląsku Cieszyńskim. Autor prac z dziejów Kościoła i historii szkolnictwa na Śląsku Cieszyńskim. Właściciel biblioteki (zniszczonej w czasie II wojny światowej).

Pochowany w grobach zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Biogram na podstawie Elektronicznego Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego.
Fotografia ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

Tekst i film powstały w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Cieszyna.
Jednym z partnerów projektu jest redakcja naszego serwisu http://pierwsiniepodlegli.pl/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter