Święto Wszystkich Świętych, jest dniem, w którym czcimy pamięć wszystkich, których Bóg powołał do świętości. Wszystkich Świętych to święto zmarłych, którzy zostali już świętymi. Jako przykład świętych można podać takie osoby jak m.in. Maksymilian Kolbe, siostra Faustyna Kowalska, Jan Paweł II. Data Święta Zmarłych jest stała i każdego roku wypada w tym samym terminie.

1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, w tradycji przyjęło się, że to właśnie tego dnia odwiedzamy groby bliskich.  Jednak za naszych bliskich zmarłych modlimy się także 2 listopada w Dzień Zaduszny.

Drugi listopada jest dniem, w którym wspominamy naszych zmarłych bliskich. Zaduszki, czyli 2 listopada, to tak naprawdę ten właściwy dzień, w którym powinniśmy wspominać bliskich zmarłych. W Dzień Zaduszny powinniśmy się modlić za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. W tym dniu odprawiane są także uroczyste msze święte, a w niektórych parafiach odbywają się specjalne procesje.Warto pamiętać, że od południa Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach można uzyskać odpust zupełny od win i grzechów. W parafiach odprawiane są także modlitwy wypominkowe. Modlitwa wypominkowa w kościołach trwa od 1 do 8 listopada i jest związana z możliwością uzyskania odpustu. W niektórych parafiach wypominki odprawia się do końca listopada.

Podsumowując. W Święto Wszystkich Świętych Kościół katolicki czci swoich wszystkich świętych ogłoszonych przez Stolicę Apostolską oraz tych wszystkich zmarłych, którzy dostali się do nieba, a więc są świętymi. Natomiast 2 listopada wierni modlą się za dusze wszystkich zmarłych, którzy znajdują się jeszcze w czyśćcu, szczególnie ze swoich rodzin. Jest to dzień zadumy i refleksji nad własnym życiem, potocznie nazywany Zaduszkami lub Dniem Zadusznym.

Tekst i foto: P.Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter