To człowiek, którego inteligencji nie dało się zmierzyć żadną miarą. Pomysły rodziły się w jego głowie naturalnie, a on realizował je jeden po drugim.

Życie w żaden sposób go nie oszczędziło i wszystko, do czego doszedł, zdobył ciężką pracą, ogromną ilością poświęceń i chęcią do robienia czegoś więcej niż zwykli ludzie, którzy go otaczali.

Wkrótce po urodzeniu został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów, którzy pokazali mu, czym jest domowe ognisko i ciepło, którym rodzice mogą obdarzyć dziecko.

Jego pomnik znajduje się w Budapeszcie.

Początkowo pracował w Atari projektując gry komputerowe, miał styczność z narkotykami, wiedział, czym jest zwykłe, pospolite, pozbawione pieniędzy życie. Swoją firmę - Apple - założył w garażu.

Zmarł na raka trzustki i dziś - choć nie żyje już od 8 lat - nadal jest ikoną i wciąż za pośrednictwem swoich dokonań, motywuje ludzi do myślenia.

Wiedział dużo, mówił mądrze, pracował i uczył się ciężko. Pokazał, że inteligencją można zmienić świat.

10 najlepszych cytatów Steva Jobsa:

1. “Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.”

2. “Pamięć o tym, że wkrótce umrę, stanowi dla mnie najważniejszą pomoc przy dokonywaniu poważnych życiowych wyborów. Ponieważ prawie wszystko - oczekiwania otoczenia, cała duma i cały strach przed wstydem lub porażką - wszystkie te rzeczy bledną w obliczu śmierci, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne. Pamięć o tym, że umrzesz, to najlepszy znany mi sposób na uniknięcie pułapki myślenia, że masz cokolwiek do stracenia. Jesteś już całkiem nagi. Nie ma zatem żadnego powodu, by nie podążać za głosem serca.”

3. “...jeśli nie poświęcasz czasu na rodzenie się, czas zajmuje ci umieranie…”

4. “Z moją wiarą w Boga jest mniej więcej pół na pół (...). Przez większość życia uważałem, że za naszym istnieniem musi się kryć coś więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. (...) Lubię myśleć, że po śmierci coś z człowieka zostaje (...). Dziwnie się czuję, myśląc, że zbiera się te wszystkie doświadczenia, może trochę mądrości, a potem to wszystko znika. Dlatego bardzo chciałbym wierzyć, że coś pozostaje, że może nasza świadomość nie umiera. (...) Z drugiej strony jednak może to działa jak prosty przełącznik (...). Pstryk! I cię nie ma. (...) Może właśnie dlatego nigdy nie chciałem umieszczać wyłączników w urządzeniach Apple.”

5. “Ludzie nie wiedzą czego chcą, dopóki się im tego nie pokaże.”

6. “Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją.”

7. “Potrzeba pasji i zaangażowania, żeby naprawdę dogłębnie coś zrozumieć, przeżuć, a nie tylko szybko przełknąć. Większość ludzi nie poświęca na to czasu.”

8. “Nie zależy mi na tym, by zostać najbogatszym człowiekiem na cmentarzu. Pójść spać, mogąc powiedzieć, że zrobiło się coś cudownego – to jest dla mnie ważne”.

9. “Kiedy miałem 23 lata byłem wart ponad milion dolarów, ponad 10 milionów dolarów gdy miałem 24 lata, a kiedy miałem 25 lat było to już ponad 100 milionów dolarów. Ale to się nie liczyło, ponieważ nigdy nie robiłem tego dla pieniędzy”.

10. “Przez ostatnie 33 lata, każdego poranka patrzyłem w lustro i pytałem się siebie: „Gdyby dzisiaj był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to co dzisiaj mam zamiar zrobić?”. I kiedykolwiek odpowiedź brzmiała „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedziałem, że muszę coś zmienić”.
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter