„Dojrzały religijnie Józef doprowadził Jezusa do Jego samodzielności i dojrzałości przekraczającej wiek” – konkluduje bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej audycji pt. „Postacie biblijne”, gdy analizuje ewangelijną scenę odnalezienia Jezusa w świątyni. Duchowny wyjaśnia, że obecność młodego Jezusa na pielgrzymce do Jerozolimy, wśród innych religijnie świadomych chłopców żydowskich, jest okazją, by będący pod opieką Józefa i Maryi Syn zademonstrował swą dojrzałość i gotowość słuchania już innego Ojca.

Autor programu przypomina też błogosławieństwo ojca nad synem podczas tradycyjnego obrzędu bar micwy, gdy 13-letni chłopiec żydowski staje się pełnoletni wobec praw: błogosławiony niech będzie Ten, który mnie zwolnił z odpowiedzialności za tego chłopca. „Takie słowa mógł wypowiedzieć Józef” – zauważa biskup, zaznaczając, że ziemski ojciec Jezusa dowiódł w pełni swych kwalifikacji w wychowywaniu do dojrzałości powierzonego mu Dziecka.

Podczas kolejnego podcastowego spotkania bp Pindel proponuje prześledzenie wydarzeń z życia Józefa i Maryi, a następnie ich wspólnych działań, jako Świętej Rodziny, wraz z narodzonym Jezusem. Zastanawia się, jak wyglądały osobiste, oddzielne życia Maryi i Józefa, zanim się spotkali. Akcentuje przełomowy moment w ich wspólnym małżeńskim życiu, gdy Bóg coraz bardziej staje się dla nich priorytetem. Według hierarchy, Boża obecność umacnia więź małżonków i uskrzydla wspólną relację.

W kolejnych analizowanych scenach z Ewangelii biblista tłumaczy, w jaki sposób Jezus dorasta i staje się odpowiedzialny dzięki dojrzałości Józefa i Maryi.

Możesz kliknąć na ikonkę poniżej, np “Google Podcasts” i pojawią się wszystkie dostępne odcinki z możliwością ich odsłuchania. WIĘCEJ

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter