O tym, że lekcje, w jakich będą uczniowie brać udział w najbliższym czasie są niezwykłą szansą i nigdy już potem się nie powtórzą, przypomniał 4 września 2023 r. bp Roman Pindel w Andrychowie, parafrazując słynny wiersz Wisławy Szymborskiej o tym, że nic dwa razy się nie zdarza. Duchowny podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława BM inaugurującej nowy rok szkolny w powiecie wadowickim przywołał jednocześnie ewangeliczny opis pierwszego publicznego wystąpienia Jezusa, gdy zostaje w swym rodzinnym Nazarecie odrzucony i niezrozumiany.

W homilii podczas Eucharystii z udziałem władz powiatu wadowickiego, dyrekcji szkół, nauczycieli i uczniów biskup bielsko-żywiecki wyjaśnił, jak w rodzinnym Nazarecie Jezus rozpoczyna drogę wyzwolenia człowieka w sytuacji, gdy konfrontuje swoją misję z mesjańskimi oczekiwaniami miejscowych Żydów. Zostaje odrzucony, niemal ukamienowany.

„Tak Jezus zapowiada coś bardzo ważnego, bo po to przyszedł na świat, żeby ogłosić: zaczyna się wyzwolenie ze wszystkiego, co człowieka ogranicza, poniża, uśmierca, degraduje. Jezus nie zrobił tego tak, jak Gates, Jobbs czy inni wielcy tego świata – producenci, jacyś wizjonerzy – gdy ogłaszają coś nowego. Zrobił to w sposób właściwy dla środowiska religijnego w synagodze, wobec ludzi, którzy Go znali, w sposób prowokujący owszem, ale potem Jezus był konsekwentny. Znowu poszedł do tych, którzy chcieli Go słuchać, znowu pocieszał, umacniał, zachęcał, uzdrawiał, karmił głodnych. Zaczął gromadzić swoich uczniów, mając na myśli, że kiedyś to będzie Kościół” – dodał.

Zwracając się do uczniów zachęcił, by wykorzystali szansę na edukację, jaką stwarza nowy rok szkolny. Przywołał wiersz Szymborskiej z 1955 r. „Nic dwa razy”, ze słynną frazą: „Choćbyśmy uczniami byli najtępszymi w szkole świata,/nie będziemy repetować/żadnej zimy ani lata”.

„Życzę wam, żebyście stawiali na to, co rzeczywiście jest, co się zaczyna, co jest ważne, co się nie powtórzy. W tym roku szkolnym, w kolejnych dniach to coś powinniście uczynić, czegoś się dowiedzieć, coś osiągnąć” – powiedział.

Za liczną obecność w kościele podczas Mszy inaugurującej powiatowy rok szkolny 2023/24 podziękował proboszcz ks. Jan Figura.

„Trzeba nam wypełniać to, co mówił św. Augustyn: jeśli Boga postawimy na pierwszym miejscu, to inne sprawy będą na właściwym. Stawiając Boga na pierwszym miejscu, przychodząc na tę Mszę czy później na niedzielne Msze, wasze drogi będą właściwymi drogami. Na pewno macie wiele lęków, wiele niepokojów, zastanawiacie się, czy dokonaliście dobrego wyboru, czy to wszystko się dobrze skończy. O to zadba Pan Bóg” – zapewnił kapłan.

Wokół ołtarza stanęli obok biskupa Romana Pindla, dziekana andrychowskiego ks. Stanisława Czernika i proboszcza ks. Jana Figury m.in. także księża katecheci, którzy będą w tym roku uczyć religii w andrychowskich szkołach.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter