Historię kardynała Ignacego Jeża – który swym życiem udowodnił, że rzeczywistość czasem przewyższa fikcję – przybliża ks. Marek Studenski w swej najnowszej medytacji na Święto Świętej Rodziny z Nazaretu, 31 grudnia 2023 r. Przytoczony przykład ma na celu podkreślenie znaczenia zaufania Bogu w trudnych sytuacjach oraz pokazanie, jak Boża Opatrzność może działać nawet w okolicznościach, które wydają się niemożliwe czy beznadziejne.

Historia biskupa Ignacego, jaką dzieli się ks. Marek, dotyczy zdarzenia z roku 1926, gdy jako 12-letni chłopiec został świadkiem niesamowitego wydarzenia. Widział, jak dziecko wypadło z trzeciego piętra kamienicy i zostało uratowane przez szmaciarza. Przechodzący mężczyzna miał worek ze szmatami na plecach, do którego dziecko wpadło.

20 lat później Ignacy był już młodym księdzem i znalazł się w obozie w Dachau podczas II wojny światowej. 22 kwietnia 1945 roku wszyscy księża z obozu rozpoczęli nowennę do św. Józefa, obiecując, że jeśli przeżyją, będą szerzyć kult tego świętego. Po dziewięciu dniach amerykańscy żołnierze niespodziewanie wyzwolili obóz, ratując więźniów z planowanej przez oddział Waffen SS maskary.

Jak tłumaczy autor medytacji, ks. Ignacy zrozumiał, że to wydarzenie z dzieciństwa oraz cudowny ratunek w obozie były dziełem Opatrzności Bożej. Ks. Marek odnosi opisane wydarzenia do niedzielnych czytań w Kościele, zachęcając do zaufania Panu Bogu, tak jak uczynili to bohaterowie biblijni – Abraham, Maryja, Józef, Symeon, Anna. Oni wszyscy zaufali Bogu w sytuacjach pozornie niemożliwych, co zaowocowało w ich życiu wielkimi łaskami

Tymczasem w najnowszym odcinku podcastu Dopowiedzenia księża Mateusz i Piotr wnikliwie eksplorują głębokie i inspirujące treści encykliki papieża Franciszka „Fratelli Tutti”. Ta rozmowa to podróż przez meandry miłości, empatii i altruizmu, które są kluczem do zrozumienia naszej roli w społeczeństwie i świecie.

Ks. Studenski: Cudownie ocaleni. Historia niewykonanego rozkazu - posłuchaj 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter