„Chcemy mieć prawdziwą radość, sięgnijmy do dzisiejszej Ewangelii. Tam jest wskazówka, co robić, żeby radość nasza była pełna” – zapewnia ks. Marek Studenski w najnowszej medytacji na 6. Niedzielę Wielkanocną, 5 maja 2024 r. Przypomina, że do heroicznych gestów miłości, takich, na jakie zdobyła się rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów, wraz z siedmiorgiem dzieci, do jakiej zdobył się ksiądz biskup Kazimierz Majdański, trzeba dorastać. „Ale szkołą takiej miłości, dojrzewaniem do heroizmu, są małe kroki: podanie kromki chleba czy kubka wody” – dodaje.

„To, że miłość kosztuje, wiemy z własnego życia. Wiedzą małżonkowie, wiedzą rodzice, że prawdziwa, bezinteresowna miłość wymaga ceny. Kiedy widzimy czyjeś dobre zachowanie, gdy ktoś jest miły, pierwsze podejrzenie: czego chce? Jeśli tylko wyczujemy, że ta miłość nie jest miłością, że są tam jakieś ukryte cele, to uciekamy od takiej osoby, brzydzimy się taką postawą. A takich ludzi, takich zachowań, mamy bardzo wiele. Jezus mówi, że sprawdzianem prawdziwej miłości jest bezinteresowność” – tłumaczy.

Jak podkreśla kapłan, współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Opowiada o kilku wyjątkowych historiach heroizmu i bezinteresownej miłości, które rozgrywały się w okresie II wojny światowej. Opisuje, jak rodzina Ulmów zdecydowała się na poświęcenie własnego życia, ratując rodzinę Żydów przed zagładą. Przywołuje też historię kleryka – przyszłego biskupa – Kazimierza Majdańskiego, który przeżył piekło obozu koncentracyjnego Dachau. Zachował jednak swoją godność i ludzką godność. Pomagał innym więźniom, nawet kosztem własnego bezpieczeństwa.

Zdaniem ks. Studenskiego, aktami heroizmu nie zawsze muszą być wielkie czyny, ale także drobne gesty miłości i dobra, które są równie ważne. Zapewnia, że każdy może być bohaterem na swój sposób, nawet poprzez najmniejsze czyny dobra.

Tymczasem w „Dopowiedzeniach historyka” ks. Tomasz Chrzan przybliża postać Zbigniewa Oleśnickiego, pierwszego polskiego kardynała. W 1443 roku zakupił on dla biskupów krakowskich Księstwo Siewierskie.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter