Haft krzyżykowy jest popularnym ściegiem ozdobnym. Tą ciekawą metodą zdobienia zajmuje się Katarzyna Koczwara, której prace będzie można obejrzeć podczas wrześniowej wystawy w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego.

Katarzyna Koczwara to rodowita wiślanka, które obecnie mieszka w Cieszynie. Jak przyznaje, wyszywanie to sztuka wyjątkowo czasochłonna.
- Każdy, kto chociaż raz wziął do ręki tamborek i nawleczoną kordonkiem igłę, wie, jak szybko mijają godziny, a koniec pracy wcale się nie zbliża. Długie wieczory i dni spędzone nad jednym projektem przynoszą smak błogiej satysfakcji, kiedy osiągnie się upragnione rezultaty – opowiada autorka wystawianych miniatur.

Wdzięcznym materiałem dla urealniania hafciarskich pomysłów jest m.in. len. Wyszywane miniaturki Katarzyny Koczwary są niezwykle urokliwe: delikatne kontury, brak wypełnień i pastelowe barwy odzwierciedlają niedosłowność prac oraz romantyczną duszę autorki, która większość swoich dzieł przekazuje przyjaciołom i znajomym. Sporadycznie wykonuje także hafty na zamówienie. Ta niecodzienna pasja pozwala przełamać powszechne przyzwyczajenia i odłączyć się od szarego tłumu.

W dobie internetu i masowej kultury gospodarowanie czasem to dziś nie lada wyzwanie. To ciągłe negocjacje między pracą, odpoczynkiem i momentem na odrobinę przyjemności. Wyszywanie obrazów pozwala przełamać powszechne przyzwyczajenia i odłączyć się od szarego tłumu. - Haftowanie to wyjątkowa podróż do przeszłości. Pomaga się zrelaksować, zwolnić tempo, znaleźć chwilę wytchnienia dla siebie. Zrobić coś, co pozornie będzie mało przydatne. Tak po prostu, bez pogoni za czymkolwiek – przyznaje Katarzyna Koczwara.
Autorka prac od kilku ostatnich lat związana jest dziennikarsko ze Śląskiem Cieszyńskim. Początkowo tworzyła artykuły dla portalu Gazeta Codzienna, następnie dla Dziennika Zachodniego, a obecnie jest współpracowniczką Radia Bielsko. Prywatnie jest miłośniczką podróżowania, wędrowania po górach, spacerowania z psem, próbuje także swoich sił w fotografii. Fanka malarstwa Gustava Klimta, skoków narciarskich, siatkówki i snookera. Do życia stara się podchodzić z dystansem i optymizmem, stawia na równowagę pomiędzy pracą zawodową i życiem prywatnym.

Zapraszamy do obejrzenia inspirującej wystawy w Galerii Zmiennej, która zlokalizowana jest w Zespole Poradni Specjalistycznych Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. Wstęp bezpłatny.


Szpital Śląski w Cieszynie