Jest mi bardzo miło kolejny raz przekazać serdeczne zaproszenie na spotkanie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Z racji nadchodzącego nowego roku liturgicznego będzie to spotkanie adwentowe. Kiedy zaś mówimy o rozpoczęciu nowego czasu w życiu Kościoła, warto postawić pytanie w jaki sposób przeżyć go najbardziej wartościowo. Kończący się rok liturgiczny, podczas którego obchodziliśmy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a w naszej Ojczyźnie 1050-lecie chrztu Polski, zainspirował mnie do podjęcia w ramach naszego Duszpasterstwa cyklu spotkań pod wspólnym tytułem “Świadkowie europejskiej kultury”.

Celem proponowanego cyklu byłoby zaprezentowanie przez zapraszanych gości osoby lub też grupy osób oraz ich dorobku, który bezsprzecznie przyczynił się do rozwoju szeroko rozumianej kultury europejskiej, wyrosłej przecież na chrześcijańskim gruncie.

Ważne byłoby jednak wyakcentowanie tego, co z tego dziedzictwa może nas dalej ubogacać i inspirować. Niech będzie to świadectwo świętych, dokonania malarzy, kompozytorów, aktorów, muzyków - każdego i każdej, dla którego nieprzemijające wartości były w życiu najważniejsze.

ks. Szymon Tracz
Duszpasterz Środowisk Twórczych
Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Spotkanie odbędzie się 1 grudnia w budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Żeromskiego 5a w Bielsku-Białej. Spotkanie rozpocznie się Mszą św., o godzinie 17:00. O godzinie 17:45, spotkanie połączone z prelekcją pt. "Św. Mikołaj- pomiędzy kultem a hecą", rozpoczynające cykl spotkań pod wspólnym tytułem: "Świadkowie europejskiej kultury".