W 1917 roku od 13 maja do 13 października, dzieciom z Fatimy ukazała się Matka Boska, która w trakcie objawień przekazała młodzieńcom trzy tajemnice fatimskie. Tajemnice stanowią dla nas wezwania, które Maryja kieruje do ludzkości. Jedną z trzech osób, którym ukazała się Matka Boska, jest zmarła w 2005 roku karmelitanka s. Łucja dos Santos.

"Matka Boża potrzebuje was wszystkich, aby pocieszyć Jezusa, który jest smutny z powodu krzywd, które Mu się wyrządza. Ona potrzebuje waszych modlitw i ofiar za grzeszników." (Jan Paweł II)

13 maja 2009 rozpoczęła się Wielka Nowenna Fatimska, która będzie trwała do 13 maja 2017 roku. Inicjatywa zrodziła się w sekretariacie fatimskim działającym przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Wielka Nowenna Fatimska, w tym roku będzie miała już 8 lat i jest podstawowym celem stanowiącym przygotowanie nas do 100. rocznicy objawień. Chodzi przede wszystkim o to, aby przypomnieć słowa Matki Bożej, słowa które niosą ratunek światu.

- Nabożeństwo fatimskie, znane w naszej diecezji i od wielu już lat, począwszy od maja do października każdego trzynastego dnia miesiąca, gromadzi na tej niezwykłej modlitwie wielu czcicieli Matki Bożej... - pisał w liście pasterskim przed przybyciem figury MB Fatimskiej, Biskup senior Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Biskup zaznaczył, aby na spotkania z Matką Bożą przygotować się nawróceniem i sakramentalną spowiedzią, zaznaczając aby nie szczędzić czasu i otworzyć serca na słowa orędzia, które jest przypomnieniem słów Ewangelii świętej.

Choć Nabożeństwa Fatimskie odprawia się od 13 maja do 13 października, to w niektórych parafiach w Cieszynie można jeszcze wziąć w nich udział. Między innymi w parafii św. Elżbiety i parfii św. Jerzego. Nabożeństwa te są odprawiane 12 i 13 grudnia.